Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Tunel i estakada na S19. Podkarpacie bliżej pełnej realizacji Via Carpatii

Podziel się
Oceń

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę 5,2-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 między Jawornikiem a Lutczą.
Tunel i estakada na S19. Podkarpacie bliżej pełnej realizacji Via Carpatii

Źródło: GDDKiA Rzeszów

To ostatni brakujący element tej trasy w województwie podkarpackim. Inwestycja, warta blisko 1,9 mld zł, zostanie zrealizowana przez konsorcjum firm Gülermak i Budimex.

grafika: GDDKiA w Rzeszowie

Wyzwanie inżynieryjne

Nowy odcinek S19 będzie prawdziwym wyzwaniem inżynieryjnym. Przebieg trasy przez teren o skomplikowanej geologii i urozmaiconej rzeźbie terenu wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Najbardziej charakterystycznymi elementami inwestycji będą:

  • Estakada: O długości około 780 metrów, przechodząca nad istniejącą drogą krajową nr 19.
  • Tunel: Dwunawowy, o długości prawie 3 km, który poprowadzi pod górą Kamieniec. Będzie to najdłuższy tunel na trasie S19 w regionie.

Kompleksowa inwestycja

Oprócz budowy drogi ekspresowej, w ramach projektu powstanie Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik, a także niezbędna infrastruktura techniczna. Trasa zostanie wyposażona w nowoczesne systemy bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska.

Wykonawca ma 59 miesięcy na realizację inwestycji. Zgodnie z planami, cały odcinek S19 między Rzeszowem a granicą państwa w Barwinku ma być gotowy do 2031 roku.

Via Carpatia coraz bliżej

Budowa drogi ekspresowej S19 jest kluczowym elementem realizacji szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną z Południową. Dzięki tej inwestycji Podkarpacie zyska jeszcze lepsze połączenie z innymi regionami Polski i Europą.

Podpisanie umowy na budowę kolejnego odcinka S19 to dobra wiadomość dla mieszkańców Podkarpacia i wszystkich kierowców korzystających z tej trasy. Nowoczesna infrastruktura drogowa przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, skrócenia czasu podróży i zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama