Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Wielomilionowe oszustwa na imporcie zbóż z Ukrainy do Polski. Sprawą zajmują się śledczy z Rzeszowa

Podziel się
Oceń

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi intensywne śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2022-2023 dopuściła się oszustw na ogromną skalę, wprowadzając w błąd zarówno przedsiębiorców, jak i organy celne.
Wielomilionowe oszustwa na imporcie zbóż z Ukrainy do Polski. Sprawą zajmują się śledczy z Rzeszowa

Źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy przestępczej sprowadzali z Ukrainy duże ilości zboża, takiego jak pszenica, rzepak, kukurydza czy soja.

Na czym polegał proceder?

Importerzy deklarowali, że produkty te są przeznaczone na cele techniczne, co pozwalało na uniknięcie wyższych ceł i ograniczeń importowych. W rzeczywistości zboże trafiało na rynek spożywczy, gdzie było sprzedawane po znacznie wyższych cenach.

Aby wprowadzić w błąd organy celne, przestępcy posługiwali się fałszywą dokumentacją, w tym nierzetelnymi fakturami VAT. Dzięki temu mogli uniknąć kontroli i odprowadzenia należnych podatków.

- Aktualnie zakresem postępowania przygotowawczego w tej sprawie objętych jest 70 wątków dotyczących podmiotów, które importowały produkty rolno - spożywcze takie jak pszenica, rzepak, kukurydza, soja i inne przeznaczone na cele techniczne z Ukrainy - informuje prokurator Dorota Sokołowska - Mach, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Pierwsze wyroki

W kilku przypadkach doszło już do zakończenia postępowania sądowego. Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim oraz Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Świdniku skazały dwóch oskarżonych za przestępstwa skarbowe, wymierzając im kary grzywny.

- Do chwili obecnej w toku śledztwa 19 osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw karnych i karno – skarbowych. Wobec 4 podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczenia kraju, dozoru policji i poręczenia majątkowego. Ponadto również wobec 4 podejrzanych prokuratorzy wydali postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, zabezpieczając mienie na poczet przyszłych kar, w tym grzywny oraz ściągnięcia równowartości przepadku przedmiotów - wyjaśnia prok. Sokołowska -Mach. 

Z uwagi na skalę przestępstwa i liczbę osób zaangażowanych, sprawa ma charakter precedensowy. Oskarżonym grożą wysokie kary grzywny, a nawet pozbawienie wolności. Ponadto będą musieli zwrócić Skarbowi Państwu poniesioną szkodę.

Działania organów ścigania

Prokuratura, wspólnie z Krajową Administracją Skarbową i policją, prowadzi intensywne działania, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy i ustalenie odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w proceder.

Sprawa przemytu zboża z Ukrainy ma poważne konsekwencje dla rynku rolno-spożywczego. Nieuczciwe praktyki stosowane przez przestępców mogą prowadzić do zaburzeń na rynku, podwyższania cen oraz utraty zaufania konsumentów.

- Z uwagi na zaplanowane czynności, a także dobro śledztwa, kolejne informacje na ten temat zostaną udzielone we właściwym czasie - informuje rzeczniczka rzeszowskiej prokuratury regionalnej. 

Apel do przedsiębiorców i służb

Organy ścigania apelują do przedsiębiorców o zachowanie szczególnej ostrożności przy zawieraniu transakcji handlowych, zwłaszcza w przypadku importu produktów rolnych z Ukrainy. Należy dokładnie weryfikować pochodzenie towaru i dokumentację towarzyszącą transakcji.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama