Powiat Rzeszowski jest organem prowadzącym ośmiu placówek oświatowych: Powiat Rzeszowski jest organem założycielskim dla ośmiu placówek oświatowych: Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, Zespołów Szkół w Sokołowie Małopolskim i Tyczynie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mrowli, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rzeszowie oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Rzeszowie, zapewniającej wsparcie młodzieży z wszystkich gmin Powiatu. W szkołach podległych Powiatowi Rzeszowskiemu kształci się obecnie ok. 2.2 tys. uczniów.
W szkołach podlegających samorządowi powiatowemu pracuje obecnie ok. 400 osób, w tym blisko 300 pedagogów i ok. 100 pracowników na stanowiskach niepedagogicznych. Największym personelem dysponują Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Mrowli, Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie oraz Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie.
– Edukacja jest jednym z priorytetów Powiatu Rzeszowskiego, co znajduje wyraźne odbicie w budżecie samorządu. Nie szczędzimy sił i środków, by nasza oferta oświatowa była jak najbardziej atrakcyjna i dostosowana do wymogów współczesnego rynku pracy. W ślad za tym idzie troska o poprawę komfortu pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Siłą naszych placówek jest niewątpliwie wspaniała, wykwalifikowana kadra, z któ®ej jesteśmy bardzo dumni – mówi Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.
Bardzo duży nacisk kładziony jest na stały, zawodowy rozwój kadry nauczycielskiej w Powiecie. Dwie trzecie pedagogów zatrudnionych w tutejszych placówkach posiada najwyższy stopień nauczyciela dyplomowanego. Rośnie liczba osób uzyskujących kolejne stopnie. Tylko w 2023 z pracowników szkół podlegających Powiatowi 18 osób zdobyło tytuł nauczyciela mianowanego.
Nauczyciele Powiatu Rzeszowskiego poszerzają swoją wiedzę i doświadczenie również w ramach projektów realizowanych przez poszczególne szkoły. Szkolenia dla pedagogów są prowadzone m.in. w ramach projektu „Nowa oferta szkolnictwa ogólnego w Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim” czy „Zwiększenie szans na rynku. Nowa oferta szkolnictwa zawodowego w jednostkach oświatowych powiatu rzeszowskiego”. Obydwa projekty, o łącznej wartości ok. 5,5 mln złotych, realizowane będą do 2026 roku i kierowane są zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Z kolei nauczyciele przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie będą szkoleni w ramach projektu związanego z utworzeniem Branżowego Centrum Umiejętności przy placówce (łączny koszt projektu to ok. 10 milionów złotych).
W ubiegłym roku zakończono m.in. warty prawie 2 mln złotych projekt „Droga do sukcesu. Szkoły Powiatu Rzeszowskiego bliżej rynku pracy” realizowany przez Zespół Szkół w Sokołowie Małopolskim, Zespół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie i Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie. W jego ramach nauczyciele mogli skorzystać ze studiów podyplomowych, szkoleń zawodowych, doskonalić umiejętności i kompetencje zawodowe.
Poprawianiu nie tylko warunków i jakości edukacji, ale również komfortu pracy nauczycieli służą liczne inwestycje w placówkach podlegających Powiatowi Rzeszowskiemu. Prowadzone są remonty i rozbudowy obiektów, rozwijana jest infrastruktura, wprowadzane są nowoczesne kierunki kształcenia. Największą z inwestycji jest niewątpliwie ukończona w tym roku przebudowa Zespołu Szkół w Tyczynie, mieszczącego się na terenie XIX-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego. Koszt prac wyniósł ok. 20 mln złotych.
Napisz komentarz
Komentarze