Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

30. Inauguracja Roku Akademickiego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Ponad 4000 studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, w tym ponad 1000 nowo przyjętych rozpoczęło dziś Nowy Rok Akademicki 2024/2025. Najstarsza Uczelnia niepubliczna na Podkarpaciu w obecności blisko 500 osób – studentów, pracowników uczelni oraz zaproszonych gości, w sobotę 5 października zainaugurowała już 30. rok akademicki.
30. Inauguracja Roku Akademickiego w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej [ZDJĘCIA]

Źródło: WSPiA w Rzeszowie

W roku akademickim 2024/2025 WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa będzie kształcić studentów na sześciu kierunkach studiów: administracji, bezpieczeństwie wewnętrznym, kryminologii, prawie, zarządzeniu oraz nowym kierunku transport-spedycja-logistyka. Wśród nowoprzyjętych osób są zarówno studenci studiów stacjonarnych, niestacjonarnych, jak i studiów podyplomowych oraz słuchacze Seminarium Doktoranckiego z zakresu prawa.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z INAGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO NA WSPiA W RZESZOWIE:

Inauguracja roku akademickiego jest nie tylko symbolicznym początkiem kolejnych miesięcy nauki i pracy dydaktycznej, ale także okazją do refleksji nad historią i dorobkiem Uczelni. Tegoroczna Inauguracja jest szczególnie wyjątkowa, gdyż zapowiada obchody jubileuszu 30-lecia istnienia WSPiA, która była prekursorem wśród niepublicznych instytucji edukacyjnych w południowo-wschodniej Polsce.

Najważniejszy dzień w Uczelni

Na wstępie prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA, podkreślił znaczenie tego wydarzenia. – Dzisiejsza uroczysta Inauguracja otwiera kolejny rok akademicki 2024/2025 w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Należy jednak podkreślić, że jest to wyjątkowa, bo już trzydziesta Inauguracja. W 2025 roku będziemy obchodzić jubileusz powstania pierwszej niepublicznej Uczelni nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce południowo-wschodniej – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

– W roku akademickim 2024/2025 naukę w WSPiA rozpoczyna ponad 4 tys. studentów, zaś w czasie tegorocznej rekrutacji przyjęliśmy ponad tysiąc studentów. Jest to wynik lepszy niż w ubiegłym roku, a zatem nasza Uczelnia cieszy się wśród młodzieży, zarówno maturalnej, jak i tej pracującej, niesłabnącą popularnością – podkreślał Rektor WSPiA.

Podsumowanie i nowości

– Mijający rok akademicki to dla naszej Uczelni rok udany. Nastąpił dalszy rozwój jakościowy i ilościowy. Uruchomiliśmy nowy kierunek studiów „Transport-Spedycja-Logistyka" oraz nową specjalność „Menadżer bezpieczeństwa w lotnictwie". Ich uruchomienie finansowane jest przez NCBiR w kwocie 8 mln złotych. Dzięki temu wsparciu na studentów czekają dobrze płatne staże naukowe, zagraniczne wizyty studyjne, a program dostosowany jest do standardów europejskiego rynku pracy. W naszej Uczelni ogromną popularnością cieszy się kierunek Kryminologia, dlatego od przyszłego roku uruchomiamy studia magisterskie w tym zakresie – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

Podczas uroczystości Rektor WSPiA przypomniał także, że znakiem rozpoznawczym WSPiA jest nowoczesność, a hasło „Nowoczesna Uczelnia" towarzyszy jej na co dzień. – Tę nowoczesność rozpoczęliśmy w 2003 roku, oddając do użytku jedne z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w Polsce. W 2012 roku stworzyliśmy największą instalację paneli fotowoltaicznych w obiektach użyteczności publicznej w Polsce i pierwszą w Rzeszowie stacje do ładowania samochodów elektrycznych – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

Musimy się zmieniać, aby nadążać za młodzieżą

Rektor WSPiA przypomniał także, że w minionym roku akademickim Uczelnia wprowadziła także Nowy Model Kształcenia. – Jego podstawowym celem jest podniesienie skuteczności, efektywności i jakości kształcenia. Jesteśmy świadkami zmian, jakie zachodzą w osobowości i umysłach młodzieży. Szkolnictwo wyższe za tymi zmianami nie nadąża. Dlatego musimy wyjść naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości, zwłaszcza oczekiwaniom rynku pracy i studentów. W pierwszym etapie wdrażania nowego modelu wprowadziliśmy edukator – dydaktycznego asystenta studenta. W kolejnym etapie zaliczanie obowiązkowego materiału w trybie SBS. Trzeci etap poświęcony był wprowadzaniu nowych praktycznych form zajęć dydaktycznych. Do planów studiów na wszystkich kierunkach wprowadziliśmy jako zajęcia podstawowe (obok wykładów i ćwiczeń) – warsztaty dydaktyczne, pracownie praktyczne i kliniki dydaktyczne. Ostatnim elementem będącym swoistą klamrą spinającą cały model jest System Punktowy, który objął najważniejsze przedmioty na wszystkich kierunkach studiów – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.

Goście i pracownicy WSPiA

Na inaugurację przybyło wielu gości, m.in.: posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Skowrońska, prof. Zdzisław Gawlik, prof. Andrzej Zapałowski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg, zastępca prezydenta miasta Rzeszowa Krystyna Stachowska, Podkarpacki Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, rektorzy wielu uczelni wyższych w tym prof. Piotr Koszelnik, Rektor Politechniki Rzeszowskiej, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z uczelnią oraz dyrektorzy szkół średnich.

W trakcie uroczystej Inauguracji Teresa Kubas-Hul Wojewoda Podkarpacki a równocześnie wieloletni wykładowca WSPiA podkreśliła znaczenie innowacji i nowoczesnych rozwiązań w dydaktyce, które pozwalają na jeszcze lepsze przygotowanie studentów do wymagań współczesnego rynku pracy.

– Podkarpacie to region, który dąży do dynamicznego rozwoju w oparciu o wiedzę i innowacje. Dlatego niezwykle doceniam fakt, że WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa stawia na nowoczesne rozwiązania w dydaktyce, bo to pozwala na jeszcze lepsze przygotowanie studentów do przyszłej pracy. Uczelnia postanowiła postawić na nowy kierunek kształcenia oraz na Punktowe Zaliczanie Przedmiotów, przenosząc ciężar na zajęcia praktyczne i interaktywne. Jestem przekonana, że już w bliskiej perspektywie ta unikatowa metoda zaprocentuje podniesieniem efektywności i jakości nauczania i da młodym ludziom tak cenne umiejętności, jak: samodyscyplina, planowanie, szacunek do czasu, czy też odpowiedzialność – mówiła Wojewoda Podkarpacki.

– Drodzy Studenci, niech ten rok akademicki przyniesie Wam sukces w nauce i życiu osobistym, a także intensywny rozwój i ciekawe projekty. Życzę Wam pięknego czasu na Uczelni, odwagi w podejmowaniu wyzwań, wytrwałości, innowacyjnego myślenia, kreatywności i nawiązywania wartościowych relacji. Szanowne Koleżanki, szanowni Koledzy, pracownicy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, bo mam przyjemność od wielu lat pracować na tej Uczelni. Wam chciałabym życzyć przede wszystkim satysfakcji z pracy, poczucia spełnienia zawodowego, wspaniałych studentów i inspirujących, motywujących do dalszej misji, którą pełnicie, a także ambitnych projektów zakończonych sukcesami – powiedziała Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.

Studenci i Absolwenci WSPiA

Podczas uroczystości głos zabrali także studenci i absolwenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej m.in. Pani Krystyna Stachowska Wiceprezydent Rzeszowa. – Jako dumna absolwentka, w dodatku pierwszego rocznika, która trzydzieści lat temu rozpoczynała edukację, chciałabym Naszej Uczelni pogratulować efektowności osiąganej dzięki trafnej identyfikacji trendów na rynku pracy i potrzeb kolejnych generacji studentów. Winszuję posiadanych uprawnień akademickich oraz cennie modyfikowanej oferty edukacyjnej zarówno kierunków i specjalności, jak i metod kształcenia oraz innowacyjnych sposobów weryfikowania jego rezultatów. Pragnę też wyrazić uznanie dla nowoczesnej infrastruktury i pomocy naukowych, które uatrakcyjniają zajęcia akademickie i ułatwiają realizację celów dydaktycznych. Czasy się zmieniają, proces kształcenia również. Gratuluje naszej uczelni, że nie tylko dotrzymujemy kroków tym zmianom, ale wręcz te zmiany kreujemy – mówiła Krystyna Stachowska.

W tym roku podczas inauguracji roku akademickiego głos w imieniu studentów zabrał Jakub Skiba, Przewodniczący Parlamentu Studenckiego WSPiA. – To jest Wasz czas. Pamiętajcie, że studiowanie wymaga determinacji, cierpliwości i odwagi. Potraktujcie ten etap swojego życia jako lekcję, która pomoże Wam łatwiej kierować swoim losem i osiągać najlepsze wyniki. Pogłębiajcie swoją wiedzę, rozwijajcie zainteresowania i pasje, angażujcie się w życie studenckie, parlament studencki oraz w koła naukowe. Zdobywajcie nowe kompetencje i umiejętności. Postępujcie mądrze, a nawet jeśli popełnicie błędy, wyciągajcie z nich właściwe wnioski – mówił do nowych studentów Jakub Skiba.

Ślubowanie nowych studentów

Jak co roku podczas inauguracji roku akademickiego w WSPiA ślubowanie złożyli studenci rozpoczynających naukę na studiach I i II stopnia, na kierunku „administracja", „bezpieczeństwo wewnętrzne", „kryminologia", „zarządzanie" „transport-spedycja-logistyka" oraz jednolitych studiach magisterskich na kierunku „prawo". W tym momencie oficjalnie zostali przyjęci do społeczności akademickiej WSPiA.

Pierwsza prawnicza promocja habilitacyjna

Podczas 30. Inauguracji Roku Akademickiego odbyła się także uroczysta promocja habilitacyjna Pani dr hab. Anny Świerczewskiej-Gąsiorowskiej, pełniącej funkcję Prorektora oraz Dziekana Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest to pierwszy stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne nadany przez WSPiA.

Nagrody, wyróżnienia i odznaczenia

Uroczysta Inauguracja była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom WSPiA. Wojewoda Podkarpacki Pani Teresa Kubas-Hul odznaczyła brązowym Krzyżem Zasługi księdza prof. Marka Storego. Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: prof. Tomasz Bąk oraz prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: dr Przemysław Niemczuk oraz dr Bartłomiej Kowalski. Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczona została: mgr Kinga Tronina-Rak.

Jak co roku podczas Inauguracji w WSPiA ogłoszona została lista najlepszych absolwentów Uczelni. Nagrodę im. Profesora Marcina Jełowickiego dla najlepszego absolwenta studiów na kierunku „administracja" otrzymała Pani Bernadeta Nowak. Najlepszy absolwent studiów na kierunku: „bezpieczeństwo wewnętrzne" to Pani Weronika Wójcik; „prawo" Pani Aleksandra Stysło; „zarządzanie" to Pan Tomasz Zduński.

W XXIV konkursie na najlepsze prace dyplomowe WSPiA w kategorii prac licencjackich pierwsze miejsce zajęła Pani Klaudia Opałacz, Absolwentka kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, za pracę nt. „Istota antroposkopii w procesie wykrywczym przestępstw" (promotor dr hab. prof. WSPiA Anna Świerczewska-Gąsiorowska). II miejsce zajęła Pani Weronika Wójcik, Absolwentka kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, za pracę nt. „Kryzys suicydalny" (promotor dr Dorota Kaczmarska). III miejsce zajął Pan Tomasz Zduński, Absolwent kierunku Zarządzanie, za pracę nt. „Zjawisko bezrobocia na przykładzie powiatu mieleckiego w latach 2017 – 2022" (promotor dr Leszek Gajos oraz promotor pomocniczy mgr Krystyna Pytel).

W kategorii prac magisterskich najlepszy był Pan Artur Szarek, Absolwent kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, za pracę nt. „Zagrożenia w koncepcji danych Internet of Things" (promotor dr Bartłomiej Kowalski). II miejsce zajął Pan Maciej Filipek, Absolwent kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, za pracę nt. „Wpływ sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo w sieciach komputerowych" (promotor dr Bartłomiej Kowalski). III miejsce otrzymała Pani Anna Skop, Absolwentka kierunku Administracja, za pracę nt. „Analiza ekonomiczna opłacalności stosowanych źródeł energii w budynku jednorodzinnym na zgłoszenie" (promotor dr Tatiana Kożak-Siara).

Uroczystość zakończył „Wykład Inauguracyjny". W tym roku wygłosi go wykładowca WSPiA prof. dr hab. Ewa Guzik-Makaruk. Tematem wykładu były „Prawnokarne i kryminologiczne aspekty transplantacji narządów w Polsce".

Na zakończenie uroczystej Inauguracji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA ogłosił „Rok akademicki 2024/2025 uważam za otwarty, quod felix, faustum fortunatumque sit".

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama