Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Powiat Rzeszowski troszczy się o osoby starsze i przewlekle chore

Podziel się
Oceń

Od początku swego istnienia, czyli praktycznie od ćwierć wieku, władze Powiatu Rzeszowskiego ogromną wagę przykładają do opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi, Istnieje szereg placówek zapewniających seniorom godziwe warunki pobytu, leczenia, czasem niestety także i godne odejście w możliwie najlepszych warunkach.
Powiat Rzeszowski troszczy się o osoby starsze i przewlekle chore

Źródło: mat. Powiatu Rzeszowskiego

– Robimy wszystko, by pomoc osobom starszym stała w Powiecie Rzeszowskim na jak najwyższym poziomie. Dysponujemy świetną kadrą specjalistów, inwestujemy w unowocześnianie placówek i ich wyposażenie. To nasza nie tylko ustawowa, ale i zwykła, ludzka, powinność wobec seniorów – mówi Krzysztof Jarosz, Starosta Rzeszowski.

Na terenie Powiatu Rzeszowskiego znajduje się obecnie 5 domów pomocy społecznej, w których dużą część pensjonariuszy stanowią osoby w podeszłym wieku. Już blisko 50 lat funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Górnie. Powstał w 1975 roku na bazie 5 pawilonów wyodrębnionych z Państwowego Szpitala Przeciwgruźliczego. Początkowo przebywało 120 pensjonariuszy. Dom był w kolejnych latach stale rozbudowywany. Jedna z największych inwestycji w DPS w Górnie została oddana do użytku w 2023 roku. Wybudowano wtedy nowy pawilon mieszkalny dla 95 pensjonariuszy. Koszt inwestycji wyniósł ok. 13,5 miliona złotych, z czego ponad 8,2 mln wyniosło dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dom jest malowniczo położony na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jego obszar obejmuje około 6 hektarów. Okolice słyną z walorów klimatycznych i obfitują w duże ilości ozonu. Obecnie jest tu około 250 miejsc dla pacjentów, do których dyspozycji są komfortowe 1,2,3 i 4-osobowe pokoje. Obiekty są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pensjonariusze mają zapewnioną wykwalifikowaną opiekę medyczną i pielęgniarską, zaspokajane są ich potrzeby kulturalne i duchowe, znajdują się tu także gabinety zabiegowe i rehabilitacyjne.

W Łące funkcjonuje prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej z Grodziska Mazowieckiego Dom Pomocy Społecznej przeznaczony zarówno dla dorosłych kobiet niepełnosprawnych intelektualnie (ok. 60 miejsc), jak i również dla dzieci i młodzieży. 50 osób s podeszłym wieku i ponad 20 przewlekle somatycznie chorych znajduje pomoc i schronienie w DPS w Dynowie. Prowadzi go Koło Dynowskie Towarzystwa im. Św. Rata Alberta. W Kąkolówce DPS prowadzony jest przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Znajduje się tu 41 miejsc dla osób w podeszłym wieku i 20 dla niepełnosprawnych fizycznie. Z kolei w Domu Pomocy Społecznej w Chmielniku, prowadzonym przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej przebywa ok. 70 osób starszych i kilkanaście niepełnosprawnych fizycznie.

Osoby starsze, poważnie chore, znajdują też pomoc w podlegającym Powiatowi Rzeszowskiemu Szpitalu Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej w Górnie. Funkcjonuje tu m.in. uruchomione w 2001 roku hospicjum „Dom Sue Ryder” dla 30 pacjentów, gdzie opiekę znajdują osoby nieuleczalnie chore. Około 150 miejscami dysponuje tutejszy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z jedynym na Podkarpaciu oddziałem cierpiących na chorobę Alzheimera. Szpital prowadzi również wyjazdową pielęgniarską, domową opiekę długoterminową oraz hospicjum domowe.

Na terenie Powiatu Rzeszowskiego działają również, w ramach Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2, trzy placówki opieki długoterminowej przeznaczone głównie dla osób starszych. Są to Zakład Opieki Długoterminowej i Paliacji w Błażowej oraz Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze w Hyżnem i Dynowie. Łącznie pomoc i opiekę znajduje tu około 200 osób. Obiekty są stale doposażane i unowocześniane.

W 2023 roku ukończono gruntowną przebudowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dynowie. Za kwotę blisko 15 milionów złotych powstał 50-łóżkowy pawilon wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi oraz niezbędną infrastrukturą zewnętrzną, przebudowano też istniejący budynek, wydzielając Przychodnię Rejonową od Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. W ZOL w Błażowej w 2017 roku, za kwotę ponad 9 mln złotych dobudowany został pawilon łóżkowy, dzięki czemu placówka zyskała dodatkowe 54 miejsca.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama