Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Atak hakerski na serwery miasta Rzeszowa

Podziel się
Oceń

Trwa atak hakerski na infrastrukturę informatyczną Urzędu Miasta w Rzeszowie. Mieszkańcy mają problemy z dostępem do serwisu informacyjnego ratusza, a miejscy radni nie mogą głosować elektronicznie, podczas trwającej właśnie sesji Rady Miasta.
Atak hakerski na serwery miasta Rzeszowa

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Od godzin porannych specjaliści od cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Rzeszowa, działający w ramach Centrum Cyberbezpieczeństwa, próbują odeprzeć atak hakerski, skierowany w miejskie serwery. 

Mieszkańcy nie mają dostępu do strony informacyjnej ratusza czy biuletynu informacji publicznej. Część rzeszowskich radnych nie może elektronicznie, poprzez tablet, głosować i czynnie uczestniczyć w obradach trwającej sesji Rady Miasta. Chęć zabrania głosu lub udział w głosowaniu radni muszą sygnalizować poprzez podniesienie ręki. 

Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa przekazał, że podejmowane są działania mające na celu przywrócenie dostępu do witryn internetowych Rzeszowa. - Udało się chwilowo przywrócić dostęp do stron, ale nastąpił kolejny zmasowany atak - mówi. 

Miasto przeprasza mieszkańców za problemy i zapewnia, że każdy tego typu przypadek zgłasza do odpowiednich służb. - Niestety jest ich coraz więcej - dodaje Artur Gernand. 

Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prezydenta Rzeszowa, przekazała, że doszło do ataku DDos. 

Z technicznego punktu widzenia atak DDoS, jak tłumaczy OVH jeden z popularnych deweloperów informatycznych, "jest wersją ataku DoS (Denial of Service) i ma doprowadzić do przerwania ciągłości działań operacyjnych. DDoS generuje bardzo duży ruch w celu przeciążenia usługi, serwera lub połączenia sieciowego, co skutkuje ich niedostępnością. Ataki DoS przerywają działanie usługi, natomiast ataki rozproszone (DDoS) przynoszą szkody na większą skalę, gdyż powodują całkowite wyłączenie infrastruktury i skalowalnych usług (usługi cloud)". 

- Podejmowane są próby blokowania adresów IP, ale za chwilę są kolejne próby ataku - wyjaśnia Kłeczek-Krawiec. 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec miasta 04.11.2024 07:19
Od kiedy się robi jedną adresacie IP na wiele usług kluczowych w UW? Gdzie procedura awaryjna jak i awaryjna adresacja IP u innego usługodawcy internetowego?

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama