Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Przełom w diagnostyce laboratoryjnej na Podkarpaciu

Podziel się
Oceń

Przedstawiciele czterech największych podmiotów leczniczych w regionie podległych samorządowi województwa podkarpackiego podpisali umowę z firmą Roche Diagnostic Polska. W wyniku przeprowadzonego postepowania przetargowego firma wprowadzi automatyzację laboratoryjnego procesu diagnostycznego i wyposaży zakłady diagnostyki laboratoryjnej w analizatory, linie transportujące i sortery. Szacowany koszt inwestycji to ponad 29 milionów złotych.
Przełom w diagnostyce laboratoryjnej na Podkarpaciu

Źródło: mat. prasowe UMWP

 – Był to największy tego typu przetarg w województwie podkarpackim i jeden z większych w Polsce. To także pierwsza na Podkarpaciu automatyzacja procesu diagnostycznego w laboratoriach medycznych – powiedział podczas wtorkowego spotkania Krzysztof Bałata, dyrektor Podkarpackiego Centrum Medycznego w Rzeszowie, które prowadziło wspólne postępowanie przetargowe dla czterech podmiotów leczniczych. 

W spotkaniu uczestniczył pan Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego. Obecni byli także m.in. dyrektorzy placówek medycznych oraz przedstawiciele firmy, której oferta została wybrana w postępowaniu przetargowym. Marszałek podkreślił, że przeprowadzenie wspólnego przetargu było możliwe za sprawą realizacji programu finansowanego z budżetu województwa, którego celem jest poprawa efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych, poprzez wdrożenie scentralizowanej platformy zakupowej na lata 2021–2025.

Diagnostyka laboratoryjna będzie bardziej precyzyjna i efektywna

– Po trzech latach przygotowań, udało nam się zsynchronizować zakończenie umów na koniec tego roku w czterech podmiotach leczniczych. Wchodzimy na pewien nowy, wyższy poziom, otrzymujemy nową technologię i innowacyjne rozwiązanie. Automatyzacja procesów przyspieszy proces diagnostyczny, zmniejszy liczbę błędów przed laboratoryjnych, skróci czas oczekiwania na badanie  oraz zwiększy wydajność procesu i odciąży personel medyczny, który będzie mógł skupić się na innych zadaniach. Dodatkowo wprowadzamy ujednolicenie procedur badawczych w czterech ośrodkach. Oznacza to, że wszystkie placówki będą wyposażone w takie same analizatory, linie transportowe i odczynniki, co gwarantuje porównywalność i najwyższą jakość badań – informuje Krzysztof Bałata. 

W ramach zadania do laboratoriów zostaną zakupione odczynniki do wykonywania badań wraz z dzierżawą urządzeń do realizowania analiz, a także dostosowane zostaną pomieszczania w podmiotach leczniczych pod nowy sprzęt.

Najkorzystniejsza oferta

Postępowanie zostało poprzedzone wstępnymi konsultacjami rynkowymi, które trwały ponad sześć miesięcy. Dzięki wspólnemu przetargowi udało się uzyskać oszczędności rzędu 6 mln zł. Spośród dwóch uczestniczących w postępowaniu firm najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Roche Diagnostics Polska Sp. z o.o.

Nowoczesne laboratoria będą dostępne w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr w 2 w Rzeszowie, w szpitalach wojewódzkich w Krośnie i Przemyślu oraz Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie. Obecnie stosowane są w nich różne rozwiązania w zakresie wyposażenia laboratorium, co powoduje pewne niedogodności. Wolnostojące analizatory, brak sorterów do próbek i linii transportowych utrudniają pracę personelu i wydłużają czas oczekiwania na wyniki badań. Nowa inwestycja w pełni zautomatyzuje proces diagnostyczny, eliminując te problem.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama