W ostatnich dniach sierpnia, gdy miasto jeszcze nie otrząsnęło się po skutkach pożaru kilku szeregówek na osiedlu Biała, grupa skazanych pod nadzorem funkcjonariuszy Zakładu Karnego pojawiła się na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem było uprzątnięcie terenu wokół spalonej zabudowy szeregowej. Usuwali gruz, demontowali uszkodzone elementy konstrukcyjne oraz pomagali w zabezpieczeniu terenu.
Więcej niż praca – lekcja empatii
To nie była zwykła praca. To była okazja do tego, aby osadzeni poczuli, że mogą przyczynić się do czegoś dobrego, pomóc innym w trudnej sytuacji. Praca na rzecz społeczności to ważny element resocjalizacji, który uczy odpowiedzialności, empatii i pracy zespołowej.
Współpraca pomiędzy Zakładem Karnym a Urzędem Miasta Rzeszowa w obliczu kryzysu pokazała, że wspólne działanie może przynieść wymierne efekty. Dzięki zaangażowaniu osadzonych, teren po pożarze został szybko uporządkowany, co z pewnością ułatwiło rozpoczęcie prac odbudowy.
- W obliczu kryzysu takie działania udowadniają, że współpraca i wzajemne wsparcie odgrywają kluczową rolę w pokonywaniu trudności, ucząc tym samym osoby pozbawione wolności pracy zespołowej oraz empatii wobec innych - mówi por. Agnieszka Filip-Napieralska z rzeszowskiego Zakładu Karnego.
Budynki wyłączone z użytkowania
Przypomnijmy, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa poinformował, że w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych ustalono, że szeregówki zlokalizowane przy ul. K. Wojtyły w Rzeszowie uszkodzone w wyniku pożaru nie grożą zawaleniem.
Ze względu na fakt, że uszkodzenia 5 szeregówek są znaczne, konieczne jest opracowanie ekspertyzy technicznej, która określi zakres robót budowlanych, jakie należy wykonać w celu doprowadzenia ich do stanu umożliwiającego ich ponowne użytkowanie. Do czasu docelowego remontu, którego zakres określi ww. ekspertyza, budynki pozostaną wyłączone z użytkowania.
Wciąż możesz pomóc pogorzelcom
W zeszłą niedzielę we wszystkich kościołach Diecezji Rzeszowskiej Caritas przeprowadził zbiórkę do puszek na pomoc pogorzelcom.
Wpłaty można dokonać także przelewem na konto: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 z dopiskiem "pożar".
Caritas Diecezji Rzeszowskiej poinformował, że zebrał już ponad 350 tysięcy złotych. Wkrótce do pogorzelców trafią pieniądze na kolejne potrzeby.
Pomoc poszkodowanym rodzinom zaoferowała także wojewoda podkarpacki, która przekazała pierwsze pieniądze w ramach zasiłków celowych.
W Internecie kilka rodzin prowadzi także zbiórki na portal ku temu stworzonym. O szczegółach przeczytaj w artykule: Dramat mieszkańców szeregówek na os. Biała w Rzeszowie. Spłonęło 7 mieszkań [ZDJĘCIA, WIDEO]
Napisz komentarz
Komentarze