Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkoleniowego OHP w Iwoniczu – nowy rozdział dla młodzieży [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

W uroczystej atmosferze w środę (11.09.) odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkoleniowego Ochotniczych Hufców Pracy w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu. Wydarzenie to stanowi początek nowego etapu edukacyjnego dla wielu młodych ludzi, którzy zdecydowali się na rozwój swoich umiejętności i zdobywanie praktycznych doświadczeń zawodowych w ramach OHP.
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkoleniowego OHP w Iwoniczu – nowy rozdział dla młodzieży [ZDJĘCIA]
Prawie tysiąc uczniów rozpoczęło nowy rok szkoleniowy w ośrodkach Ochotniczych Hufców Pracy na Podkarpaciu.

Autor: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

Uroczystość rozpoczęła się od przemówień przedstawicieli władz samorządowych, oświatowych oraz kadry OHP. W Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkoleniowego Ochotniczych Hufców Pracy wzięli udział m.in. Zastępczyni Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy – Katarzyna Juraszek, wicewojewoda podkarpacki - Wiesław Buż, Podkarpacka Kurator Oświaty - Dorota Nowak-Maluchnik, Wojewódzki Komendant OHP na Podkarpaciu - Piotr Wojtunik, samorządowcy, w tym Grzegorz Nieradka -  wójt gminy Iwonicz, Jan Pelczar - starosta krośnieński, Gabriel Zajdel, radny Rady Miejskiej w Krośnie i radna Rady Miasta Rzeszowa - Katarzyna Maciechowska, dyrektorzy szkół i placówek wychowawczych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W uroczystości nie zabrakło uczniów i wychowanków OHP. 

"Szukajcie swojego celu"

W swoich wystąpieniach, zaproszeni goście, podkreślali znaczenie edukacji zawodowej, zwłaszcza w kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Młodzież została zachęcona do aktywnego uczestnictwa w życiu Hufca, rozwijania swoich pasji oraz zdobywania nowych umiejętności, które przydadzą się im w dorosłym życiu.

FOTORELACJA:

- Przed wami okres wspaniałych wyzwań, możliwości rozwoju oraz zaangażowania w nowe inicjatywy - napisał w liście skierowanym do młodzieży Komendant Główny OHP Jerzy Budzyn. 

- To wyjątkowy dzień dla nas wszystkich, ponieważ otwiera kolejny etap naszej edukacyjnej drogi - mówiła do zgromadzonej młodzieży Maria Macyk, Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu, podkreślając najważniejsze atuty Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu, który co roku oferuje uczniom i wychowankom wiele możliwości rozwoju osobistego. 

- Mam nadzieję, że mając zaufanie do waszych wychowawców, spędzicie tu czas rzetelnie i efektywnie - wskazywała  Zastępczyni Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy – Katarzyna Juraszek, która przekazała także ciepłe słowa dla kadry dydaktycznej OHP na nowy rok szkoleniowy. 

- Cieszę się bardzo, że znaleźliście swoje miejsce, że chcecie się uczyć i zdobywać zawody - zauważyła Podkarpacka Kurator Oświaty - Dorota Nowak-Maluchni, zachęcając wszystkich do "poszukiwania swojego życiowego celu".

- Ośrodek jest miejscem, gdzie możemy realizować swoje marzenia, ale również uczyć się odpowiedzialności i wytrwałości - mówił Damian, wychowanek Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu. 

66 lat historii i tradycji

Wojewódzki Komendant OHP na Podkarpaciu - Piotr Wojtunik wskazywał, że historia Hufców sięga już 66 lat. - Historia ta zaczęła się tutaj, w Bieszczadach. To tutaj powstały pierwsze Hufce, które upamiętniono pomnikiem - mówił. 

13 czerwca 1958 r. uchwałą Rady Ministrów nr 201/58 utworzono Ochotnicze Hufce Pracy. OHP w swych założeniach nawiązywały do przedwojennej tradycji Junackich Hufców Pracy działających w latach 1936-1939. Celem działania hufców było zapewnienie młodzieży obojga płci pracy równocześnie z umożliwieniem jej nabycia kwalifikacji zawodowych w połączeniu z zapewnieniem jej ogólnej oświaty i wychowania obywatelskiego.

Nabór pierwszych junaków (uczestników hufców) odbył się pomiędzy 20 czerwca a 30 listopada 1958. Zorganizowano cztery hufce w Bieszczadach, liczące łącznie 1200 junaków, które skierowano do pracy przy budowie kolei wąskotorowej Rzepedź–Moczarne, oraz jeden stacjonarny hufiec na Śląsku, skierowany do pracy w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu. Kolejny hufiec pracował w rozbudowywanej wówczas Kopalni i Elektrowni Turów. Piotr Wojtunik zauważył, że ciągły rozwój OHP to niewątpliwie wielka szansa dla uczniów i wychowanków. 

- Macie się czym chwalić. To świetna kadra, zaplecze dydaktyczne i techniczne - wskazywał Wiesław Buż, wicewojewoda podkarpacki, zachęcając wychowanków OHP do wzmożonej aktywności edukacyjnej i społecznej, po to, "żeby kształtować swoją osobowość, zdobywać zawód i doświadczenie", podkreślając przy tym nieustanną pomoc od przedstawicieli Rządu i jednostek samorządu terytorialnego. 

Bogaty program edukacyjny OHP

W roku szkolnym 2024/2025 Ochotnicze Hufce Pracy w Podkarpackiem oferują młodzieży wiele specjalności zawodowych. Uczniowie będą mogli zdobywać praktyczne umiejętności w różnych branżach. 

Adresatami działań Ochotniczych Hufców Pracy są:
  • osoby młodociane (15-17 lat), które mają trudności w realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, mają problemy z ukończeniem szkoły i potrzebują zdobycia kwalifikacji zawodowych;
  • osoby w wieku 18-25 lat, w tym osoby, które poszukują pracy bądź chcą się przekwalifikować, bezrobotni, absolwenci szkół i studenci.

Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Pierwsza z wymienionych wyżej grup może w OHP kontynuować kształcenie ogólne i zdobywać kwalifikacje zawodowe. Każdego roku młodzi ludzi zyskują tego rodzaju pomoc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych: centrach kształcenia i wychowania, ośrodkach szkolenia i wychowania oraz hufcach pracy. Wszyscy będący w trudnej sytuacji materialnej otrzymują w trakcie pobytu w stacjonarnych jednostkach OHP nieodpłatnie nocleg, wyżywienie i całodobową opiekę wychowawczą.

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu młodzież w wieku 15-18 lat ma możliwość kształcenia w ramach Branżowej Szkoły Zawodowej I stopnia na kierunkach: kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i fryzjer.

- Na Podkarpaciu pomoc edukacyjną i wychowawczą otrzymuje około tysiąca osób w dziewięciu hufcach pracy w: Rzeszowie, Sanoku, Krośnie, Jarosławiu, Przemyślu, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Dębicy i Iwoniczu - o czym mówiła Monika Obrębowska - Czwórnóg, kierownik Działu Kształcenia i Wychowania OHP na Podkarpaciu. 

Obejrzyj film promocyjny Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu:

Oprócz zajęć praktycznych, OHP organizuje również wiele innych działań, które mają na celu wszechstronny rozwój młodzieży. Wśród nich znajdują się:

  • Zajęcia sportowe: Piłka nożna, koszykówka, siatkówka, pływanie.
  • Zajęcia artystyczne: Kółka plastyczne, muzyczne, teatralne.
  • Wycieczki i obozy: Integracyjne, edukacyjne i zawodoznawcze.
  • Wolontariat: Akcje charytatywne, pomoc osobom potrzebującym.

Partnerstwo na rzecz młodzieży

OHP współpracuje z wieloma partnerami, takimi jak: przedsiębiorstwa, szkoły, organizacje pozarządowe. Dzięki temu młodzież ma możliwość odbywania praktyk zawodowych w renomowanych firmach oraz uczestniczenia w różnorodnych projektach. W ramach powszechnych programów edukacyjnych uczniowie i wychowankowie mogą uczestniczyć w wielu projektach, w tym znanym programie wymiany międzynarodowej "Erasmus +" czy Europejski Korpus Solidarności. 

Inauguracja roku szkolnego była doskonałą okazją do zaprezentowania osiągnięć OHP oraz przedstawienia nowych wyzwań, jakie stoją przed młodzieżą. Uczestnicy uroczystości otrzymali wiele ciepłych słów oraz życzeń powodzenia w realizacji swoich celów.

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego OHP w Iwoniczu-Zdroju była wydarzeniem, które pokazało, że Ochotnicze Hufce Pracy są miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje, zdobywać nowe umiejętności i przygotowywać się do dorosłego życia.

Ochotnicze Hufce Pracy to jednostka państwowa, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodzieży i wspieranie jej w zdobywaniu wiedzy i kompetencji zawodowych.

ZAPIS TRANSMISJI NA ŻYWO:

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: Psiarnia... pół debile, pół imbecyle !Data dodania komentarza: 3.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Fatalna pomyłka! Policja ścigała bandytów, a ostrzelała niewinnych pracowników z DębicyAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Skoro nawet mieszkańcy nie wiedzą co to za pomnik to jaki to wstyd? pomnik w kształcie liści laurowych z nike. Wstyd dla IPNData dodania komentarza: 3.12.2024, 11:24Źródło komentarza: "Wstyd w mieście" - IPN podpala ogień wśród mieszkańców RzeszowaAutor komentarza: pytającyTreść komentarza: Z jaką prędkością wchodził w łuk, że stracił panowanie?Data dodania komentarza: 1.12.2024, 08:14Źródło komentarza: Poważny wypadek z udziałem autobusu MKS pod Rzeszowem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Historia piękna....ale film biedota....90% z neta!Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:41Źródło komentarza: „Złote rzeszowskie dzieci” - nadchodzi premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla!Autor komentarza: MoniaTreść komentarza: Szykuje się ciekawa i smaczna sobota!! :D Jestem jak najbardziej za promowaniem i popularyzacja tradycji kulinarnych. Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:29Źródło komentarza: W sobotę Podkarpacki Bazarek w Boguchwale. Zachęca gęsiną, rogalami oraz produktami z podkarpackich winorośliAutor komentarza: MiłoszTreść komentarza: Super, juz się nie mogę doczekać końcówki!!! :DData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:27Źródło komentarza: Fun Park na Baranówce na ukończeniu
Reklama
Reklama
Reklama