W pierwszym tygodniu września zostaną też ogłoszone konkursy na nowych dyrektorów wydziałów Architektury i Urbanistyki oraz Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także na miejskiego konserwatora zabytków.
„Dotychczasowe osoby nie będą pełnić funkcji” – powiedział na konferencji prasowej w piątek prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Wyjaśnił, że powołanie nowych dyrektorów tych wydziałów i głównego architekta miasta następuje wcześniej niż ogłoszenie wyników audytu w urzędzie miasta, bo planistyka, patodeweloperka, brak konkursów architektonicznych i przestrzennych to były sprawy mocno krytykowane.
„Do pewnych wniosków już dochodzimy. Przedstawione będą w odpowiednim czasie” – mówił Miszalski o audycie.
Janusz Sepioł jako główny architekt miasta będzie miał fundamentalny wpływ na to, jakie osoby zwyciężą w zapowiadanych konkursy na dyrektorów dwóch wydziałów i na miejskiego konserwatora zabytków.
Pierwsze zadania, jakie Sepioł sobie stawia, to sprawy organizacyjne i dobranie sobie współpracowników. Istotny dla niego będzie temat Białych Mórz, drzew w przestrzeni publicznej i arboretum – botaniczny las miejski. Jego zdaniem w mieście można by stworzyć takie arboretum albo rozbudować istniejący ogród botaniczny. Ważnym zadaniem według niego jest też rewitalizacja Alei Trzech Wieszczów.
Sepioł pytany o plan budowy wielofunkcyjnej dzielnicy, tzw. Nowego Miasta z drapaczami chmur na Rybitwach i w Płaszowie, podkreślił, że jest przeciwnikiem wysokich budynków w tamtych rejonach Krakowa.
„Seria takich masterplanów dla dużych dzielnic Krakowa byłaby dobrą drogą, na podstawie których mogłyby powstawać plany miejscowe czy konkursy na wybrane fragmenty. Np. na Nowym Mieście proponujemy ogród deszczowy obok oczyszczalni ścieków – chodzi o to, by ustabilizować tam stosunki wodne. Może być konkurs na park deszczowy w Płaszowie jako pochodna takiego masterplanu. Więc taką metodę pracy bym widział” – powiedział nowy główny architekt miasta.
Sepioł – jak mówił – przez ostatnie prawie 50 lat miał okazję poznać wszystkich architektów i głównych projektantów Krakowa. Jego zdaniem przesłanie ze spotkań z nimi płynie takie, że architektura i planowanie miasta jest sztafetą pokoleń, trzeba szanować dokonania poprzedników, ale też mieć cierpliwość, bo na efekty pracy często trzeba długo czekać. Np. północna obwodnica Krakowa została zaprojektowana w latach 70., a otwiera się teraz.
„Kraków dysponuje niebywałym kapitałem ludzkim. Mamy uczelnie wyższe, wiele specjalistycznych firm, architektów, urbanistów, a także niezwykle zaangażowanych mieszkańców. O tym jak dużą wartością dla krakowian jest przestrzeń miejska świadczy liczba wniosków zgłoszonych do planu ogólnego – 20 tys. Nasza mądrość powinna polegać na tym, aby połączyć te różne światy i wspólnie pracować dla miasta. Tym łącznikiem i koordynatorem ma być nowy architekt miasta” – powiedział wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.
Janusz Sepioł (ur. 1955) jest absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pełnił funkcje związane z planowaniem przestrzennym w Krakowie, był też m.in. marszałkiem Małopolski z ramienia PO i senatorem z okręgu krakowskiego.
W 2021 r. został architektem miejskim w Rzeszowie.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze