Okazało się, że gdzieś na świecie jest człowiek, genetycznie zgodny z Markiem, który potrzebuje przeszczepu komórek macierzystych.
- Nasz funkcjonariusz przeszedł szereg szczegółowych badań, po czym został zakwalifikowany do oddania swoich komórek macierzystych. Cała procedura przebiegła bardzo szybko i w ostatnim czasie Marek oddał swoje komórki macierzyste, czym jednocześnie podarował choremu pacjentowi szansę na nowe życie - mówi bryg. Marcin Betleja z Komendy Wojewódzkiej Podkarpackie Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Dlaczego warto zostać dawcą szpiku?
Historia Marka Marczaka pokazuje, jak wiele możemy zmienić, podejmując decyzję o zostaniu dawcą szpiku. Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
- Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc - dodaje bryg. Betleja.
Jak zostać dawcą?
Zostać dawcą szpiku jest bardzo proste. Wystarczy:
- Zarejestrować się: Można to zrobić podczas akcji organizowanych przez Fundację DKMS lub wypełniając formularz na stronie internetowej.
- Oddać niewielką próbkę śliny: Pobranie materiału genetycznego jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.
- Czekać na telefon: Jeśli okaże się, że jesteśmy zgodni z chorym pacjentem, zostaniemy poinformowani o możliwości oddania szpiku.
Oddanie szpiku to akt niezwykłej solidarności i szlachetności. To dar, który może uratować czyjeś życie.
Zachęcamy wszystkich do tego, aby zastanowić się nad podjęciem decyzji o zostaniu dawcą szpiku. Razem możemy stworzyć sieć wsparcia dla osób chorych na nowotwory krwi.
Napisz komentarz
Komentarze