Podczas tegorocznego Marszu Równości jego organizatorzy chcą podkreślić kilka najważniejszych postulatów środowiska LGBTQ.
Uchylenie uchwał anty-LGBT
Organizatorzy Marszu Równości domagają się uchylenia wszystkich uchwał "stref wolnych od LGBT", w tym uchwał powiatu dębickiego, łańcuckiego oraz miasta Dębica. Apelują również do urzędów marszałkowskich o przestrzeganie unijnego prawa i odrzucanie wniosków o dofinansowanie projektów z tych stref. Domagają się także ścigania samorządowców, którzy zatajają uchwały anty-LGBT w celu wyłudzenia unijnych funduszy.
Równość małżeńska
Uczestnicy Marszu Równości domagają się wprowadzenia równości małżeńskiej, w tym prawa do adopcji dzieci. Krytykują PSL za wtrącanie się w tę kwestię i podkreślają, że partia, której radni głosowali za strefami anty-LGBT, nie ma prawa decydować o prawach osób LGBTQIA+.
ZOBACZ TAKŻE:
Penalizacja mowy nienawiści
Społeczność LGBTQ żąda penalizacji mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści skierowanych przeciwko osobom LGBTQIA+. Domagają się również konsekwentnego stosowania tych przepisów wobec osób z polityki, samorządu, organizacji pozarządowych, Kościoła, mediów tradycyjnych i społecznościowych.
Zamiana katechezy na etykę
Uczestnicy Marszu Równości postulują zastąpienie obowiązkowej katechezy etyką oraz edukacją antydyskryminacyjną i seksualną opartą na standardach WHO.
Ułatwiona procedura zmiany płci
Organizatorzy Marszu Równości domagają się prostej, zapewniającej poszanowanie godności, administracyjnej procedury zmiany płci w metryce, na podstawie oświadczenia, bez konieczności konsultacji lekarskich. Domagają się również refundacji operacji korekty płci.
Programy zdrowia psychicznego
Uczestnicy Marszu Równości postulują opracowanie we współpracy z organizacjami LGBTQIA+ programów zdrowia psychicznego ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób LGBTQIA+. Domagają się również bezwzględnego zakazu pseudonaukowej "terapii konwersyjnej".
Napisz komentarz
Komentarze