Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Aglomeracja Rzeszowska przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców

Podziel się
Oceń

Zaproponowany przez Starostę Rzeszowskiego Krzysztofa Jarosza projekt Aglomeracji Rzeszowskiej był tematem, wspólnej z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek (4 czerwca) na stacji kolejowej Jasionka Lotnisko, nieopodal Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka.
Aglomeracja Rzeszowska przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców

Źródło: mat. Powiatu Rzeszowskiego

Idea utworzenia prężnej, zintegrowanej na wielu płaszczyznach Aglomeracji Rzeszowskiej to pomysł, który Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz promuje od początku swej kadencji. To ogromna szansa dla Rzeszowa i Powiatu Rzeszowskiego. Teren ten obejmujący ogółem prawie 1300 km kwadratowych i zamieszkały przez blisko 400 tysięcy mieszkańców mógłby być sercem regionu Polski południowo-wschodniej.

– Rzeszów i Powiat Rzeszowski mają wyjątkowe położenie geograficzne – leżymy na przecięciu ważnych szlaków północ-południe oraz wschód-zachód. Nasza bliskość do granicy z Ukrainą i Słowacją otwiera przed nami nowe możliwości współpracy i rozwoju gospodarczego – mówił Starosta Krzysztof Jarosz. Kluczowym elementem wizji Aglomeracji Rzeszowskiej musi być integracja transportu zbiorowego.

– Wyobraźmy sobie, że wsiadacie Państwo do autobusu MKS czy MPK, a potem bez problemu przesiadacie się na pociąg aglomeracyjny, który zawiezie Was do jednej z gmin powiatu. Nie jest ważne, jakim środkiem transportu jedziemy, ważne, że wszystko odbywa się na podstawie jednego biletu i w oparciu o zintegrowany rozkład jazdy – dodawał Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.

Za przykład do naśladowania starosta wskazywał Londyn, który szczyci się jednym z najlepszych zintegrowanych systemów transportowych w Europie. Stolica Wielkiej Brytanii z lotniskami, skrzyżowaniem dziewięciu autostrad i pięciu dróg krajowych jest jednym wielkim węzłem komunikacyjnym, gdzie doskonale funkcjonuje transport publiczny łączący autobusy, tramwaje, metro i szybką kolej podmiejską.

– Naszym celem jest podnoszenie standardu życia mieszkańców. Chcemy, aby Aglomeracja Rzeszowska była miejscem, gdzie dobrze się żyje, pracuje i inwestuje. Inwestycje w nowoczesne technologie, promocja nowoczesnego, ekologicznego transportu i troska o środowisko naturalne to tylko niektóre z działań, które podejmujemy, aby osiągnąć ten cel. Dobre skomunikowanie Aglomeracji Rzeszowskiej przyniesie wiele korzyści naszym mieszkańcom. Szybki i wygodny dojazd do pracy, szczególnie do takich miejsc jak Dolina Lotnicza czy Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko, znacząco podniesie komfort życia. Kierunek północny oferuje dynamicznie rozwijające się obszary przemysłowe, a południowy to Pogórze Dynowskie z jego wspaniałymi krajobrazami i możliwościami odpoczynku. Wszystko to jest na wyciągnięcie ręki – zapewniał Starosta.

Krzysztof Jarosz w realizacji pomysłu stworzenia Aglomeracji Rzeszowskiej chce się skupić na kilku kluczowych punktach: wprowadzeniu jednego biletu obowiązującego na wszystkie środki transportu zbiorowego, stworzeniu zintegrowanego rozkładu jazdy ułatwiającego przesiadki i planowanie podróży, promocji ekologicznego transportu, wsparciu dla inwestorów (przygotowanie terenów inwestycyjnych i stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów, którzy chcą rozwijać swoje działalności w naszym regionie) oraz ścisłej współpracy z sąsiednimi gminami i miastami.

Wsparcie dla idei Aglomeracji Rzeszowskiej wyraził w czasie konferencji prasowej Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

– To jest bardzo potrzebny i trafiony pomysł. Chcielibyśmy, aby Powiat Rzeszowski otworzył się na dobre rozwiązania już funkcjonujące w Europie. Przed Powiatem Rzeszowskim stoją dzisiaj wielkie wyzwania, ale i szanse, by być integralną częścią Aglomeracji, która niewątpliwie wpłynie na komfort życia mieszkańców i znaczący rozwój całego regionu – mówił marszałek Władysław Ortyl, dodając, że bardzo istotne jest zapewnienie mieszkańcom takich warunków życia, by nie musieli stąd wyjeżdżać, by na miejscu mieli zapewniane możliwie najlepsze warunki życia i pracy.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: nooo a za pisu to nawet woda była za darmo a teraz będę musiał iść do robotyData dodania komentarza: 01.07.2024, 17:22Źródło komentarza: Rzeszów. Drastyczne podwyżki cen wody i ścieków – mieszkańcy zapłacą rekordowe kwotyAutor komentarza: grzes126Treść komentarza: Witaj dobra zmiano!Data dodania komentarza: 01.07.2024, 09:20Źródło komentarza: Rzeszów. Drastyczne podwyżki cen wody i ścieków – mieszkańcy zapłacą rekordowe kwotyAutor komentarza: śotnATreść komentarza: Nie żebym bronił lekarzy, ale czy ty czytasz ze zrozumieniem? Jest wyraźnie napisane, że lekarz robił zdjęcie z grupą studentów, a kobieta przypadkowo znalazła się w kadrze. Nikt nie stanął i nie zrobił zdjęcia leżącej nagiej pacjentce. Polecam odpuścić jakieś głupkowate teorie i jeszcze raz, powoli przeczytać tekstData dodania komentarza: 01.07.2024, 04:09Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: isgTreść komentarza: W sytuacji propagowania kultu ludobójców na Ukrainie przez państwo ukraińskie i jego elity, oraz w sytuacji, gdy po lasach, polach, rowach Ukrainy leżą do dziś bez pogrzebów dziesiątki tysięcy polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, bo Ukraina nie pozwala ich pochować, mówienie o kontrowersyjności tego pomnika, to prawie jak splunięcie na męczeństwo ofiar uczczonych tym pomnikiem. Jakież skarlenie i skundlenie, skoro tam leżą nasi rodacy bez pogrzebów, ich katom stawia się na Ukrainie pomniki, a tu ktokolwiek śmie martwić się o dobre samopoczucie Ukraińców. Zgroza.Data dodania komentarza: 30.06.2024, 21:18Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jest to możliwe, wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego, nie szarpałbym się na prowadzenie baru, w obecnych czasach. Szkoda miejsca i klimatu, zapiekanki już znikły, teraz rybka znika, na szczęście spokojnie tam blok z widokiem na morze stanie :).Data dodania komentarza: 30.06.2024, 19:05Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w RzeszowieAutor komentarza: Zibi galagaherTreść komentarza: To taki przypadek że akurat teraz zamyka się ten bar? Dostali prognozy za prąd i gaz?Data dodania komentarza: 28.06.2024, 18:02Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama