Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama

Liceum w Boguchwale sprzyja uczniom LGBTQ+

Podziel się
Oceń

W środę, 24 kwietnia, ogłoszono wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwszy raz w historii wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Tegorocznym hasłem rankingu było „Szkoła Zaufania”.
Liceum w Boguchwale sprzyja uczniom LGBTQ+

Źródło: pixabay

Na stronie lgbtplusme.com zamieszczono ankietę do wypełnienia przez uczniów, zawierającą 20 pytań dotyczących podejścia szkoły do osób LGBTQ+, działań antydyskryminacyjnych oraz wsparcia ze strony nauczycieli i nauczycielek dla społeczności LGBTQ+.

Uczniowie mieli czas na wypełnienie ankiet od 5 lutego do 14 kwietnia br. Do rankingu zakwalifikowano szkoły, które otrzymały minimum 15 zweryfikowanych głosów. Z całego kraju wpłynęło ponad 12 tysięcy ankiet, z Podkarpacia 323.

W rankingu znalazło się ponad 2000 szkół. Na czele krajowego zestawienia uplasowało się I Społeczne LO „Bednarska” z Warszawy, drugie miejsce zajęło XXX LO im. Jana Śniadeckiego z Warszawy, a trzecie – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu.

W pierwszej trzydziestce znalazły się również miasta takie jak: Rzeszów, Boguchwała, Żywiec, Opole, Kielce, Rumia, Chojnice, Człuchów, Kędzierzyn-Koźle. Ponad połowa głosów pochodziła spoza 10 największych miast Polski.

Zwycięskie szkoły otrzymują Tarcze Zaufania podpisane przez wiceministrę Paulinę Piechnę-Więckiewicz. Szkoła Zaufania to hasło tegorocznej edycji projektu. Ranking odbywa się w tym roku pod patronatem trzech instytucji państwa (Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministra Równości, Rzeczniczka Praw Dziecka), a także z rekordowym wsparciem samorządowym. 

- Tegoroczny Ranking pokazuje, że zmiana postaw zaczyna być obecna w szkołach. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży. Niestety nadal zauważamy przypadki szkół w Rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa – mówi Mateusz Trzaska, współkoordynator rankingu.

Uczniowie LGBT nie mogą czuć się bezpiecznie na Podkarpaciu

Liderem na Podkarpaciu po raz trzeci z rzędu okazało się Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale, plasując się na 26. miejscu w ogólnopolskim rankingu.

Cały czas jest wiele do zrobienia w kwestii przemocy rówieśniczej, aż 41 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej (np. wykluczenie, przezwiska, wyśmiewanie) ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 49 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów. Alarmujący jest poziom przemocy fizycznej (np. szturchnięcia, przepychanki): 28 proc. osób uczestniczących doświadczyło jej ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 27 proc. z innych względów. 

Na Podkarpaciu te liczby także są nie najlepsze, 29 proc. uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy fizycznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+. Bardzo niepokojące są także dane dot. przemocy z innych względów 33 proc. ankietowanych jej doświadczyło, następną bardzo niepokojącą informacją jest to, iż 51 proc. uczniów biorących udział w badaniu doświadczyło Cyberprzemocy. 

- Naszym hasłem jest Szkoła Zaufania, ponieważ aż 32% osób uczniowskich, które wzięły udział w badaniu, nie mają nawet jednej osoby, na którą mogliby liczyć w szkole. Od wielu lat mamy problem z niską dostępnością opieki psychologicznej. Trudno zaufać komuś, z kim nie mamy okazji się widywać lub rozmawiać. Często sami nie wiemy, że możemy o tę pomoc się zwracać lub poprosić o nią innych uczniów czy rodziców. Dlatego tak ważna jest rola Ministerstwa, w którym jesteśmy, aby to zaufanie odbudować – mówi Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE. - Konieczne są zmiany systemowe. Grono pedagogiczne, psychologowie i pedagodzy szkolni są przeciążeni nadmiarem obowiązków lub nie mają zapewnionych odpowiednich narzędzi do udzielania właściwej pomocy.

W gronie szkół przyjaznych i zaangażowanych znalazło się także Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie, które zajęło 34. miejsce w rankingu.

Kacper Blok, koordynator regionalny Fundacji Growspace, zaangażowanej w stworzenie rankingu, podkreśla: „Szkoła, która jest tolerancyjna i akceptująca, pozwala uczniom zaufać szkole, zaufać nauczycielom czy sobie nawzajem".

W rankingu znalazły się także trzy inne podkarpackie ogólniaki: I LO im. M. Kopernika w Krośnie uznano za szkołę umiarkowanie przyjazną społeczności LGBTQ+ (97. miejsce), podobnie jak I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle (124. miejsce).

Niestety, III LO w Stalowej Woli zostało uznane za nieprzyjazną szkołę w regionie (139. miejsce).

Współkoordynator rankingu, Mateusz Trzaska, podkreśla, że wsparcie państwa i instytucji jest kluczowe w tworzeniu środowiska szkolnego opartego na otwartości i szacunku dla godności ludzkiej.


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMateusz Maciejczyk
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KacperTreść komentarza: Ostatni akapit to bardzo piękna historia. A u mnie pod oknem przejechał właśnie czołg, takiego widoku nie mieliśmy w tej części naszej wioski już bardzo, bardzo długo.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Reklama