Ocenę Celowości Inwestycji (OCI) wydaje Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z przepisami przyszłe kontraktowanie świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia w nowych specjalnościach pediatrycznych, zależeć będzie właśnie od posiadania pozytywnej opinii o celowości inwestycji. Środki publiczne mogą wspierać wyłącznie te przedsięwzięcia inwestycyjne, które odpowiadają istniejącym i prognozowanym potrzebom zdrowotnym.
- To największe wyzwanie przed nową kadencją samorządu województwa. Bardzo cieszę się, że kolejny etap za nami. Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej jest dla nas priorytetem. Chcąc myśleć kompleksowo o rozwoju województwa, musimy mocno inwestować w najmłodsze pokolenia. Troska o ich zdrowie jest rzeczną najważniejszą – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
Jako przedsięwzięcie strategiczne o wartości przekraczającej 50 mln zł, projekt PCMD podlegał ocenie ministerstwa. Poza wymaganą formalnością to potwierdzenie, że zainicjowana i opracowana przez Samorząd Województwa Podkarpackiego inwestycja w leczenie podkarpackich dzieci stanowi bezwzględną potrzebę i priorytet regionu. Fundamentem pozytywnej OCI było ujęcie potrzeby budowy PCMD we wszystkich dokumentach strategicznych dla ochrony zdrowia, o co zadbał samorząd województwa.
Już od 2017 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego konsekwentnie zmierza do budowy PCMD. To wtedy wniósł tę potrzebę do „Priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej” zatwierdzanych przez wojewodę. W 2018 roku Sejmik Województwa swoją uchwałą wyraził wolę jego utworzenia, równolegle rozwijając posiadaną infrastrukturę pediatrii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2. Ujęto tę inwestycję w Strategii Województwa, a na wniosek samorządu wpisano do Wojewódzkiego Planu Transformacji, zatwierdzanego przez ministra zdrowia i ogłaszanego przez wojewodę. Następnie opracowano szczegółową koncepcję rozwoju pionu pediatrycznego szpitala, na podstawie której w konkursie wyłoniono koncepcję architektoniczną. Postępowanie przetargowe na prace budowlane będzie ogłoszone do końca bieżącego kwartału. Wartość inwestycji to 630 mln zł, co czyni ją dotychczas największą w podkarpackiej ochronie zdrowia.
PCMD będzie stanowić główny ośrodek diagnozy, terapii i leczenia specjalistycznego dla 400 tys. dzieci i młodzieży. Ma dostosować warunki dla pediatrii do obowiązujących standardów, uzupełnić deficyty, odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodziców oraz trendy medyczne, szczególnie w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym, jednego dnia i opieki koordynowanej. PCMD ma pozwolić na rozszerzenie poradni, utworzenie pracowni diagnostycznych, rozwój zakresów klinicznych i bazy łóżek dziennych, rozbudowę bloku operacyjnego dla dzieci, dziecięcego SOR-u i OIOM-u. Perspektywa wydzielonego szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci może napawać optymizmem szczególnie mieszkańców Rzeszowa, w którym 200 tysięcy mieszkańców zaopatruje ciągle tylko jeden SOR.
Napisz komentarz
Komentarze