Program „Aktywna Szkoła” to prawdziwa rewolucja w dostępie do sportu i największy aktywizacyjny projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ma to być realny impuls do zmian w obszarze sportu i zdrowia, które są niezbędne. Program obejmuje wykorzystanie przyszkolnej infrastruktury, zapewnienie profesjonalnej opieki trenerskiej, aktywizacja społeczeństw lokalnych, a przede wszystkim wsparcie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej. Samorządy we współpracy ze szkołami mają teraz czas, by przygotować wnioski o przystąpieniu do programu.
- Zachęcam do zdjęcia kłódek z furtek i płotów wokół szkolnych obiektów sportowych poza godzinami lekcyjnymi oraz w dni wolne od zajęć szkolnych. Zapraszam samorządy i lokalne społeczności – zapełnijmy wspólnie aktywnymi rodzinami sale gimnastyczne, boiska i Orliki w całej Polsce. Naszą intencją jest aktywizacja społeczności wokół obiektów sportowych, które do dziś były zamknięte i niedostępne. Ministerstwo dofinansuje zarówno brakujący sprzęt, jak i wynagrodzenia dla animatorów zajęć – podkreśla Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.
Do programu może dołączyć każda polska szkoła publiczna, składając stosową aplikację. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące Programu „Aktywna Szkoła” znajdują się na stronie www.aktywnaszkola.pl. Szczegóły są udzielane także pod numerem telefonu: +48 537 255 791 (infolinia działa w godzinach 8:00-15:00). Zgłoszenia do programu rozpoczęły się 2 kwietnia i potrwają do 12 kwietnia br.
Projektem będzie zarządzać Fundacja „Orły Sportu”.
Niepokojące wyniki
Badanie „Sport w jednostkach samorządu terytorialnego”, zrealizowane w 2023 roku na zlecenie resortu, objęło 5926 polskich szkół. Wyniki pokazują, że blisko 90% z nich posiada przyszkolną infrastrukturę sportową, która dotychczas nie była w pełni wykorzystana. Jednak to wkrótce ulegnie zmianie.
- Szkoły nierzadko posiadają odpowiednią infrastrukturę, ale z różnych powodów nie była ono powszechnie wykorzystana. Tym programem likwidujemy bariery finansowe, zapewniamy animatorów i uwalniamy potencjał. Co, ważne oferta programu adresowana jest do wielu pokoleń – wyjaśnia Sławomir Nitras.
Ministerstwo przeznacza na cele „Aktywna Szkoła” i „Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego” aż 335 mln zł do końca 2024 roku. W kolejnych latach zaplanowano jeszcze większe środki, które mają zapewnić trwałość rezultatów i pełniejsze wykorzystanie infrastruktury, kształtowanie oferty zajęć i poprawę kondycji Polaków. Wygląda na to, że sprawa aktywności fizycznej Polaków jest traktowana poważnie.
Jednym z kluczowych rozwiązań tego programu jest zwiększenie liczby godzin pracy osób prowadzących zajęcia i pokrycie całości wynagrodzenia ze środków Ministerstwa. Znacząco wzrosną także stawki za prowadzenie zajęć.
Resort sportu zakłada, że program będzie finansowo wspierać samorządy w upowszechnianiu aktywności fizycznej nie tylko wśród uczniów, ale i całych rodzin. Oferta programu obejmuje różne grupy wiekowe.
Program „Aktywna Szkoła” to szansa na to, by stworzyć przestrzeń do aktywnego wypoczynku dla całej rodziny, a boiska i hale gimnastyczne tętniły życiem od rana do wieczora.
Napisz komentarz
Komentarze