Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Fortepian na rzeszowskim Rynku uszkodzony. Policja szuka wandala

Podziel się
Oceń

W niedzielę (24.03.) pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa zawiadomiono o znacznym uszkodzeniu zewnętrznego fortepianu stojącego na Rynku.
Fortepian na rzeszowskim Rynku uszkodzony. Policja szuka wandala
Wandale zniszczyli klawisze fortepianu na rzeszowskim Rynku.

Źródło: UM Rzeszowa

Jak przekazała Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prezydenta Rzeszowa, do uszkodzenia fortepianu, poprzez zniszczenie części klawiszy, doszło najprawdopodobniej w zeszły weekend. Sam fakt jego uszkodzenia został zgłoszony do Urzędu Miasta w niedzielę. 

Uszkodzenia fortepianu na rzeszowskim Rynku wydają się poważne. fot. UM Rzeszowa

 - Fortepian jest ubezpieczony od aktów wandalizmu. W poniedziałek zgłosimy uszkodzenia do ubezpieczyciela - przekazuje rzeczniczka. Ponadto Ratusz sprawę zgłosił także na policję. - Miejsce, gdzie stoi fortepian objęte jest monitoringiem miejskim - zauważa Marzena Kłeczek-Krawiec. 

W poniedziałek rano rzeszowscy policjanci rozpoczęli postępowanie w tej sprawie. - Wstępne szacunki wskazują, że wartość zniszczeń wyceniono na ponad 20 tysięcy złotych. Mówimy więc o przestępstwie - przekazała asp. sztab. Magdalena Żuk, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Jednocześnie miasto zgłosiło firmie Cadenza, która wyprodukowała instrument, okoliczność uszkodzenia fortepianu. - Na miejsce przyjedzie przedstawiciel tej firmy, aby ocenić uszkodzenia, oszacować koszt naprawy i co ważne wskazać, czy instrument uda naprawić się na miejscu, czy fortepian trzeba będzie jednak zawieść do siedziby tej firmy - mówi rzeczniczka prezydenta Rzeszowa, dodając, że miastu zależy na szybkiej naprawie.

Od czerwca 2022 roku, gdy na tym historycznym placu pojawił się imponujący fortepian Cadenza, stał się również brzmiącym akcentem kulturalnym. Owa gigantyczna konstrukcja o wadze ponad 300 kilogramów, wraz z monumentalną obecnością, stała się nie tylko symbolem, ale i miejscem, które łączy społeczność poprzez sztukę.

Inicjatywa wypożyczenia instrumentu na trzy miesiące przez restauratorów była początkiem tej fascynującej podróży. Od samego początku fortepian przyciągał uwagę mieszkańców i turystów, stając się integralną częścią codzienności Rzeszowa. Wiceprezydent miasta, Krystyna Stachowska, zainicjowała ideę trwałego pozostania fortepianu na Rynku, jeśli tylko zyska on aprobatę społeczności.

Po zakończeniu okresu wypożyczenia, akcja #FortepianDlaRzeszowa, zainicjowana przez miejscowych restauratorów, próbowała uczynić instrument stałym elementem krajobrazu miejskiego. Chociaż pełna kwota na zakup nie została zebrana, wsparcie finansowe miasta oraz innych instytucji kulturalnych było decydujące. Fortepian pozostał.

Jego obecność na Rynku ma nie tylko walory estetyczne i kulturalne, ale także praktyczne. Zachęca mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu i do odwiedzania lokalnych restauracji i sklepów. To nie tylko instrument muzyczny, ale również katalizator aktywności społecznej.

Jednakże nie można zapominać o wyzwaniach związanych z utrzymaniem tego gigantycznego instrumentu w doskonałym stanie. Jest on pod stałą obserwacją kamer monitorujących, aby zapobiec aktom wandalizmu. Fortepian Cadenza został tak zaprojektowany, by przetrwać różnorodne warunki pogodowe, a jego solidna konstrukcja stanowi wyzwanie dla potencjalnych wandali.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama