Zmieniajmy świat, zaczynając od siebie
Prawdziwą pasją 37-letniego Mateusza Maciejczyka stała się działalność społeczna. Za swoje przyjął słowa amerykańskiego miliardera i filantropa Richarda Bransona: „Zmiana nie przyjdzie, jeśli będziemy czekać na innych ludzi i na inny czas. Jesteśmy tymi, na których czekamy. Jesteśmy zmianą, której szukamy…”.
Pracą na rzecz lokalnej społeczności wykazywał się już jako nastolatek. Rozpoczął działalność w Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, organizował imprezy kulturalne i sportowe dla młodzieży. Miał 19 lat, gdy po raz pierwszy został wybrany przewodniczącym samorządowej Rady Osiedla Baranówka. Kieruje nią także obecnie. Od lat angażuje się w życie Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie pełnił różne funkcje: sekretarza i przewodniczącego Rady Osiedla „Baranówka” RSM, sekretarza komisji gospodarczej, członka rady nadzorczej. Jest organizatorem wielu lokalnych imprez, jak Dni Osiedla czy zajęcia dla seniorów i dzieci. Należy też do Stowarzyszenia Nasz Dom – Rzeszów.
Mateusz Maciejczyk ukończył Szkołę Podstawowa nr 25 na Baranówce i rzeszowskie II Liceum Ogólnokształcące. Z wykształcenia jest prawnikiem, pracę magisterską bronił na Uniwersytecie Rzeszowskim. Był stypendystą Università degli Studi di Bari Aldo Moro we Włoszech, ukończył studia podyplomowe z gospodarki nieruchomościami w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej, zaś w Apsley Business School of London podyplomowe studia menedżerskie Executive Master of Business Administration (EMBA). Zna język angielski i włoski. Zawodowo zajmował się różnymi rzeczami. Pracował w budownictwie, marketingu, turystyce, branży informatycznej. Każda praca dawała mu kolejne życiowe doświadczenie
Od 2005 roku działa w Polskim Stronnictwie Ludowym. Kierował strukturami miejskimi partii, teraz jest członkiem zarządu wojewódzkiego partii. W 2018 roku jako przedstawiciel PSL kandydował do Rady Miasta Rzeszowa z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 1 obejmującym północne i zachodnie dzielnice miasta. Jako debiutant zdobył bardzo przyzwoity wynik: 790 głosów. Do uzyskania mandatu zabrakło bardzo niewiele. Mandat radnego objął w 2021 po Jolancie Kaźmierczak, która została wiceprezydentem Rzeszowa.
Mateusz Maciejczyk zapewnia, że mandatu w radzie miasta nie traktuje jako synekury, lecz jako kolejny, bardzo ważny obowiązek. – Bycie radnym pozwala na skuteczniejsze działania na rzecz lokalnej społeczności. Mandat radnego to istotne narzędzie w realizacji założonych celów – mówi Mateusz Maciejczyk.
Mimo że krótko jest radnym, już może poszczycić się wieloma sukcesami. Składał interpelacje w sprawach np. miejsc parkingowych przy ulicy Kolbego czy o lepsze zabezpieczenie ulic i ich oświetlenie. Walczył przeciw instalacji masztu telefonii komórkowej na budynkach mieszkalnych, a także o zachowanie pomnika Czynu Rewolucyjnego. Jego projekt rozbudowy placu zabaw na Baranówce zwyciężył w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim, miał również udział w przeforsowaniu w ramach RBO projektu dotyczącego in vitro.
Był współinicjatorem pomysłu nazwania skweru na Baranówce imieniem wybitnego pilota Krzysztofa Wyskiela, a także nadania okrągłej kładce nad ulicą Piłsudskiego imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki jego zaangażowaniu udało się zrealizować mniejsze inwestycje, jak remont schodów w parku Sybiraków, wymianę nakładek drogowych, remonty i modernizacje doraźne, jak przebudowa łącznika Kolbego – Miłocińska, czy Prymasa 1000-lecia – Tarnowska i wiele innych.
– Te ponad dwa lata pracy w Radzie Miasta wiele mnie nauczyły, były niezwykłym doświadczeniem, ale jednocześnie pokazały, jak wiele jeszcze przede mną jest do zrobienia. Można powiedzieć, że dopiero zacząłem się rozkręcać – dodaje z uśmiechem Mateusz Maciejczyk.
Radny Maciejczyk ma żonę Paulinę. Są małżeństwem od 10 lat, wychowują siedmioletnią córkę Hanię.
Chcesz wiedzieć więcej o radnym Mateuszu Maciejczyku? Przeczytaj nasze inne teksty:
Napisz komentarz
Komentarze