W ścisłym centrum miasta, w otoczeniu ulic Moniuszki, Zygmuntowskiej, Jagiellońskiej i 3-go Maja oraz Placu Farnego, znajduje się kwartał zabudowy o powierzchni 1,5 ha, który czeka na nowe życie. Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego otwiera furtkę do rewitalizacji tego fragmentu śródmieścia i przyczynienia się do poprawy warunków życia mieszkańców.
Kluczowym elementem tego obszaru jest Plac Balcerowicza, który wpisał się już w tkankę miasta. Choć obecnie jest w znacznym stopniu nieużywany, a jego stan i tymczasowa zabudowa nie odpowiadają wymogom współczesności, jego funkcja – po odpowiednim ucywilizowaniu – powinna zostać zachowana.
Najlepszym sposobem na rozstrzygnięcie, jak – poza targowiskiem – wykorzystać ten cenny obszar, będzie ogłoszenie konkursu urbanistycznego. Rozstrzygnięcie konkursu stanie się podstawą do opracowania planu miejscowego, który zapewni spójny i nowoczesny charakter tej części miasta.
Decyzja prezydenta o przekazaniu działki deweloperowi w zamian za tereny przy przyszłym Podkarpackim Centrum lekkiej Atletyki na Wyspiańskiego spotkała się z protestami społeczności lokalnej. Radni Koalicji Obywatelskiej starają się znaleźć równowagę między zachowaniem dziedzictwa miejskiego a nowoczesnym rozwojem. Konkurs urbanistyczny staje się więc narzędziem, które pozwala na partycypację mieszkańców i jednoczesne zachowanie tożsamości Placu Balcerowicza.
- Dziś już wiemy, że to miejsce zostanie zaprojektowane zgodnie z najlepszą urbanistyczną praktyką, nie zaś pod dyktando dewelopera - twierdzi Marcin Deręgowski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Rzeszowa.
Realizacja zapisów planu zapoczątkuje rewitalizację Śródmieścia. Nowe funkcje placu przyczynią się do wzrostu atrakcyjności tego miejsca, a co za tym idzie – do poprawy jakości życia mieszkańców. Rewitalizacja zapobiegnie również rugowaniu mieszkańców poza granice śródmieścia, co jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowej tkanki społecznej miasta.
-W zagospodarowaniu Placu Balcerowicza powinny brać udział również spółdzielnie mieszkaniowe jak chociażby, Spółdzielnia ZODIAK, ponieważ to spółdzielnie w Rzeszowie są miastotwórcze i to właśnie osiedla, które są zagospodarowane w świetny sposób od terenów zielonych, odległości po usługi, w sposób kompleksowy - mówił Mateusz Maciejczyk. One stworzyły osiedla - dodaje.
Inicjatywa ogłoszenia konkursu urbanistycznego cieszy się aprobatą członków Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, co jest potwierdzeniem jej słuszności i potencjału.
Konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie kwartału przy Placu Farnym to szansa na stworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni, która stanie się wizytówką miasta i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze