Jak będzie działał system ?
Działanie systemu monitoringu miejsc parkingowych będzie się opierał na analizie obrazu z kamer obserwujących parkingi. System informatyczny za pomocą sieci neuronowych będzie badał uzyskany obraz, oraz sprawdzał, czy dane miejsce postojowe jest wolne, czy zajęte.Działanie na dwa sposoby
- Informacja o zajętości miejsc będzie prezentowana kierowcom na dwa sposoby. W dalszym ciągu będziemy wykorzystywać tablice VMS. Ich liczba zostanie zwiększona o 10 sztuk. Pojawi się na nich konkretna liczba wolnych miejsc na danej ulicy. Dzięki ich odpowiedniemu rozmieszczeniu w obrębie strefy kierowca z łatwością odnajdzie miejsce parkingowe w okolicy swojego miejsca docelowego - czytamy w komunikacie MATiP.Z kolei dla kierowców, którzy używają smartfonów, będzie stworzona specjalna aplikacja. Umożliwi ona odnalezienie i nawigację do wolnych miejsc parkingowych w danym obszarze. Cykliczne odświeżanie danych spowoduje, że kierowca otrzyma aktualną informację o stanie zajętości parkingów i może zdecydować. Dzięki niej kierowca dowie się także, na który parking powinien się kierować, aby zaparkować szybko i bezpiecznie. Będzie to szczególnie istotne w godzinach szczytu komunikacyjnego.
Aplikację będzie wyposażona w szereg przydatnych funkcji. Będzie ona dawała informację o opłatach w danym obszarze wraz z przekierowaniem do aplikacji płatniczych, które umożliwiają uiszczenie opłaty za parkowanie, przypomnienie o kończącym się czasie parkowania czy możliwości zgłoszenia zdarzeń wpływających na poprawę działania Strefy Płatnego Parkowania w Rzeszowie.
Innowacyjność projektu
Dla kierowcy będzie to oznaczać skrócenie czasu parkowania, możliwość znalezienia miejsca jak najbliżej celu oraz wygodna płatność za parkowanie.- Od strony informatycznej innowacyjność będzie polegała przede wszystkim na zastosowaniu sieci neuronowych, które wykorzystywane są do obliczeń. Będzie to przeskok technologiczny. Po zakończeniu projektu kierowca uzyska informację o dokładnej ilości miejsc wolnych w danym obszarze, a użytkownik aplikacji mobilnej także o jego lokalizacji - czytamy w dalszej części komunikatu.
Prace nad wdrażaniem projektu zostały już rozpoczęte. Obecnie wykonywane są m.in. kanalizacja elektryczno-teletechniczna wraz z montażem słupów. Równolegle prowadzone są prace nad stroną informatyczną rozwiązania.
Wartość projektu jest wyceniana na ponad 14,6 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze