Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Wkrótce część osób straci prawo do otrzymywania świadczenia 800 plus

Podziel się
Oceń

W polskim systemie pomocy społecznej szykują się rewolucyjne zmiany dotyczące wypłat świadczenia 800 plus. Według informacji przekazanych przez "Rzeczpospolitą", już we wrześniu liczba osób uprawnionych do tej formy wsparcia finansowego może ulec znacznemu zmniejszeniu.
Wkrótce część osób straci prawo do otrzymywania świadczenia 800 plus

Źródło: pixabay

Rząd podjął decyzję o restrukturyzacji zasad przyznawania świadczeń, co budzi pewne kontrowersje i niepewność wśród obecnych beneficjentów. 

Kto jest zagrożony utratą prawa do 800 plus?

Jedna z kluczowych zmian dotyczy świadczeń dla uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu wojny znaleźli schronienie w Polsce. Dotychczas, po zalegalizowaniu pobytu, mieli prawo ubiegać się o świadczenie wychowawcze w wysokości 800 plus - dawniej 500 plus. 

Dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2022 roku kwota wypłaconych świadczeń dla obywateli Ukrainy wyniosła imponujące 130,5 mln zł. Najwięcej środków trafiło do województwa mazowieckiego, gdzie udział wyniósł 19,1 proc., a najmniej do województw podlaskiego i świętokrzyskiego – po 1,7 proc.

Według doniesień "Rzeczpospolitej", prawo do polskich świadczeń dla uchodźców z Ukrainy wygasa 4 marca. Rząd planuje ewentualne przedłużenie tego okresu o pół roku, ale brak jasnych informacji na temat nowych form pomocy budzi niepokój wśród tych, którzy korzystają obecnie z 800 plus. Istnieje ryzyko utraty przywilejów, w tym właśnie prawa do tego świadczenia.

Polska nie pierwsza i nie ostatnia?

Należy podkreślić, że Polska nie jest jedynym krajem, który ogranicza pomoc dla obywateli Ukrainy. Norwegia już podjęła podobne decyzje, a inne państwa również rozważają zmniejszenie wsparcia, uzależniając je od podjęcia pracy przez uchodźców.

 - Zmiany są bardzo potrzebne. Długodystansowa finansowa pomoc państwa powinna iść wyłącznie wobec osób chorych, niesamodzielnych, niepełnosprawnych, głównie ze wschodu Ukrainy  – tłumaczy Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Warto również zauważyć, że opinie społeczeństwa w Polsce na temat Ukraińców uległy zmianie. Z danych opublikowanych w "Barometrze Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service wynika, że co piąty Polak (22 proc.) ma obecnie negatywny stosunek do Ukraińców, co stanowi wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu z poprzednią edycją badania. Niemniej jednak prawie co trzeci respondent deklaruje pozytywny stosunek do naszych wschodnich sąsiadów.

Obecnie sytuacja polityczna i społeczna skłania rząd do przemyślenia systemu świadczeń, co jednak może stanowić poważne wyzwanie zarówno dla obecnych beneficjentów, jak i dla samego rządu. Wszystko wskazuje na to, że przed Polską są dni intensywnych debat i negocjacji w sprawie nowych zasad przyznawania pomocy finansowej. Ostateczne decyzje rządu będą miały kluczowe znaczenie dla tysięcy rodzin, które obecnie korzystają z programu 800 plus.


Napisz komentarz

Komentarze

Aaa 30.01.2024 20:58
I bardzo dobrze że stracą prawo do świadczenia 800+.Do pracy nie chcą iść bo po co jak im wszystko się należy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama