Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Odstąpienie od umowy OC - jak to zrobić? Poradnik

Podziel się
Oceń

Odstąpienie od umowy OC - jak to zrobić? Poradnik

Odstąpienie od umowy OC jest możliwe w odkreślonych sytuacjach. W poradniku jest też wyjaśnione, dlaczego umowa ubezpieczeniowa powinna zostać wypowiedziana w określonym terminie.

Dlaczego trzeba pamiętać o ubezpieczeniach obowiązkowych OC?

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Choć wielu kierowców zrezygnowałoby z jego posiadania, to warto zdać sobie sprawę z jego zalet. Kiedy kierowca wyrządzi szkodę innemu uczestnikowi ruchu drogowego, jest zwolniony z pokrywania kosztów naprawy auta i leczenia, w przypadku poniesionych obrażeń ciała. Wszelkie wydatki ponosi ubezpieczyciel.

Posiadając umowę ubezpieczenia OC kierowca jest bowiem chroniony przed odpowiedzialnością cywilną, o ile podczas zdarzenia nie był pod wpływem alkoholu i środków odurzających. W myśl prawa, pojazd musi mieć wykupioną obowiązkową polisę, Na stronie internetowej https://wypowiadamoc.pl/jak-odstapic-od-umowy-oc-zawartej-u-agenta

wypowiadam OC, można sprawdzić, jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC. Odstępstwem od tej reguły są pojazdy historyczne, wielkobieżne i wyrejestrowane po złomowaniu. Nawet samochód nieużytkowany, przechowywany w garażu musi posiadać ważną polisę OC. Dla wielu osób przepis uznawany jest za niesprawiedliwy, ale i nielogiczny, bo pojazd nie porusza się po drogach, więc nie spowoduje żadnej kolizji, zapominając o tym, że w dowolnym momencie może zostać uruchomiony.

Jak wygląda odstąpienie od umowy OC i wypowiedzenie polisy OC?

Art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta umożliwia ubezpieczonym prawo do odstąpienia od umowy OC zawartej przez telefon lub za pośrednictwem Internetu, czyli na odległość. Nie można zrezygnować z polisy, gdy została podpisana w oddziale Firmy Ubezpieczeniowej. Aby sporządzić odstąpienie od umowy OC, należy wysłać pismo, w którym muszą się znaleźć dane:

  • imię i nazwisko właściciela samochodu i współwłaścicieli,
  • dane firmy ubezpieczeniowej,
  • numer polisy OC,
  • dane samochodu: numer rejestracyjny, marka oraz model pojazdu,
  • przyczyna odstąpienia czy wypowiedzenia umowy.

Odstąpienie czy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi być własnoręcznie i czytelnie podpisane przez wszystkich właścicieli pojazdu. Pismo można wysłać na poczcie, złożyć w siedzibie ubezpieczyciela, w biurze agenta lub przesłać skan podpisanego pisma e-mailem czy przez formularz kontaktowy, znajdujący się na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kiedy jest możliwe wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe, kiedy kończy się polisa. Jeśli ubezpieczony tego nie zrobi, zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Jest to spowodowane tym, że niektórzy kierowcy z pewnością zapomnieliby o terminie podpisaniu nowej umowy, a w przypadku stłuczki czy wypadku drogowego musieliby pokryć roszczenia. Nie może być nawet jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu, bo za brak polisy grozi kara finansowa. Chcąc zmienić ubezpieczyciela, należy złożyć wypowiedzenie OC pisemnie, najpóźniej jeden dzień przed końcem umowy zawartej z TU.

Jeśli posiadacz samochodu podpisze kolejną polisę z inną firmą, a nie złoży rezygnacji z dotychczasowej, obowiązuje podwójne ubezpieczenie OC, które nie oznacza, że pojazd jest dodatkowo chroniony, ale trzeba opłacać składki x 2, co może być zbytecznym obciążeniem. Wielu kierowców zapomina lub zwyczajnie nie wie, że w dniu zawarcia umowy z nowym TU, dotychczasowa powinna zostać rozwiązana.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Kobiety się boisz? taki z ciebie twardziel?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:53Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: Janek z JasłaTreść komentarza: No chyba ktoś sobie jaja!!! Ten babol wredny?! Nie wierzę~!Data dodania komentarza: 18.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Parlament Europejski. Elżbieta Łukacijewska wicekoordynatorką Komisji Praw Kobiet i RównouprawnieniaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: A. Dziedzic, niespełniony "polityk" z Trzciany pomaga powodzianom! :):):) PSL i wszystko jasne!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 17:00Źródło komentarza: Trwają zbiórki darów dla powodzian w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: KomaTreść komentarza: Każda ludzka tragedia jest pożywką dla polityków, na tym budują swoje pseudo-kariery!!! Skończy się jak w 1997 roku, ludzi objęci tą straszną powodzią zostaną sami ze swoimi problemami a nędzni politycy będą się obnosić jak to bardzo pomogli !!! Politycy to najgorszy sort społeczny, nie wart zaufania!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:57Źródło komentarza: Czy Razem dla Rzeszowa wykorzystuje katastrofalną powódź do zagrywek politycznych? [MOIM ZDANIEM]Autor komentarza: KrisTreść komentarza: Warszawka Południa :)! Nikt nie kontroluje tego co robi pato-ukro-deweloperka! To jest nienormalne!!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 16:54Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w RzeszowieAutor komentarza: bratTreść komentarza: u nas djenieg mnoga, my dajem rady a wy poljaczki mieszajcie w norachData dodania komentarza: 17.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Przerażające dane! Ponad 600 tys. zł za mieszkanie w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama