Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Do dentysty z własnym kubkiem. Nowe prawo wchodzi w życie

Podziel się
Oceń

Od 1 stycznia 2024 roku właściciele gabinetów stomatologicznych w Polsce będą zobowiązani pobierać od pacjentów dodatkową opłatę w wysokości 20 groszy za każdy używany jednorazowy kubek plastikowy.
Do dentysty z własnym kubkiem. Nowe prawo wchodzi w życie

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Zmiana ta wynika z rozporządzenia ministra klimatu i środowiska z 7 grudnia 2023 roku, które dotyczy opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że kubki plastikowe, powszechnie stosowane w gabinetach dentystycznych do płukania jamy ustnej przez pacjentów, również podlegać mają temu rozporządzeniu.

Kontrowersje wokół nowego prawa dotyczą ponadto faktu, że początkowo opłaty miały dotyczyć przede wszystkim branży gastronomicznej. Jednakże, jak zauważa portal infodent24.pl, bez jednorazowych kubków trudno wyobrazić sobie wizytę u dentysty. Przy wydatkach na specjalistów, które wzrosły jeszcze z powodu inflacji, nikt nie zauważyłby nawet kwoty 20 groszy na rachunku.

Jak informuje portal infodent24.pl, nie chodzi tu jednak o wysokość opłaty, ale o to, że kliniki dentystyczne nie mają pojęcia, jak w praktyce wyglądać mają nowe przepisy i jak mają się do nich dostosować właściciele klinik. Świadczeniodawcy współpracujący z NFZ będą musieli pokryć dodatkowe koszty, natomiast w przypadku usług komercyjnych opłata ta zostanie przeniesiona na pacjentów.

Alternatywne rozwiązania obejmują użycie kubków biodegradowalnych lub sterylizowanych kubków wielokrotnego użytku, choć te metody mogą być kłopotliwe, kosztowne i mniej ekologiczne. Inna propozycja to zachęcanie pacjentów do przynoszenia własnych kubków na wizyty.

Na bardziej szczegółowe wytyczne od Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które miałyby wyjaśnić, które produkty dokładnie podlegają nowym ograniczeniom i jak je stosować, trzeba będzie poczekać. W międzyczasie, gabinety stomatologiczne muszą dostosować się do nowych realiów, a pacjenci mogą spodziewać się dodatkowej pozycji na swoich rachunkach za usługi dentystyczne.

Pozytywne i negatywne skutki nowego prawa

Opłata za jednorazowe kubki plastikowe w gabinetach stomatologicznych ma na celu zmniejszenie ich zużycia i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Z jednej strony, jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ plastikowe kubki są szkodliwe dla środowiska i stanowią znaczną część odpadów komunalnych. Z drugiej strony, nowe prawo może być uciążliwe dla pacjentów i gabinetów stomatologicznych.

Pacjenci mogą mieć problem z przyniesieniem własnego kubka na wizytę, zwłaszcza jeśli nie mają go przy sobie w domu. Ponadto, konieczność dopłacania 20 groszy za kubek może być postrzegana jako niepotrzebny wydatek.

Gabinety stomatologiczne również mogą mieć trudności z wdrożeniem nowego prawa. Potrzebne będą zmiany w procedurze obsługi pacjentów, a także zakup nowych kubków, jeśli gabinety nie będą chciały korzystać z kubków biodegradowalnych lub sterylizowanych.

Ostatecznie, skutki nowego prawa będą zależeć od tego, jak zostaną wdrożone. Jeśli gabinety stomatologiczne znajdą dobre rozwiązania alternatywne, opłata za jednorazowe kubki plastikowe może przynieść pozytywne skutki dla środowiska. Jednakże, jeśli nowe prawo będzie uciążliwe dla pacjentów i gabinetów stomatologicznych, może zniechęcić do korzystania z usług stomatologicznych.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama