Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Ustawa Covidowa

Podziel się
Oceń

Sejm uchwalił w czwartek po południu przepisy dotyczące walki z epidemią. Za jej przyjęciem głosowało 423 posłów, 11 było przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu.
  • Źródło: wprost.pl, wp.pl
Podczas prac w sejmowej komisji zdrowia jednocześnie rozpatrywano cztery poselskie projekty związane z walką z koronawirusem – autorstwa Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ostatecznie zdecydowana większość przepisów uchwalonej nowelizacji jest zbieżna z projektem PiS. W ustawie znalazły się również niektóre rozwiązania zaproponowane w projektach Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

Ustawa covidowa likwiduje wszelkie wytrychy prawne, które umożliwiały nieprzejęcie mandatu za niezakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych i pomieszczeniach zamkniętych.

Jakie zmiany wprowadza ustawa?

1. Nowelizacja zawiera m.in. karę grzywny lub nagany za nieprzestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Chodzi tu przede wszystkim o obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowanie się do limitów osób w pomieszczeniach, czy przestrzeganie odległości.

2. Ustawa nakłada również obowiązek zakrywania ust i nosa podczas zakupów. Brak maseczki stanowić będzie uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

3. Ponadto nowelizacja gwarantuje osobom skierowanym do walki z COVID-19 podwyższono wynagrodzenie ze 150 procent do 200 procent przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego na danym stanowisku.

4. Pracownicy medyczni i funkcjonariusze służb pracujący przy zwalczaniu epidemii będą mieli prawo do 100 procent zasiłku chorobowego w czasie kwarantanny i izolacji.

5. Możliwe będzie zatrudnianie w trybie uproszczonym w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską.

6. Ważną zmianą jest tzw. zapis o "dobrym Samarytaninie", według którego nie popełnia przestępstwa pracownik medyczny, który lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścił się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.


Kto, jak głosował

„Za” ustawą głosowało 423 posłów, 11 było „przeciw”, a od głosu wstrzymało się 9 parlamentarzystów. „Za” głosował prawie cały klub Koalicji Obywatelskiej (trzech posłów wstrzymało się), cały klub Lewicy (jeden głos wstrzymujący się), PSL-Kukiz-15 (jeden głos „przeciw”, pięć wstrzymujących się). Jeden głos „przeciw” pochodził z klubu PiS. Wszyscy posłowie Konfederacji głosowali przeciw.



Napisz komentarz

Komentarze

zrozpaczona 22.10.2020 19:05
No i stało się.. teraz nierzond rozpoczął walkę z obywatelami a nie z chorobą... teraz będą nas leczyć dr Mengele z Pakistanu lub innej republiki bananowej... teraz mogą robić co chcą- wszyscy... jesteśmy dla nich tylko bydłem na rzeź

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama