Co to jest MSK Rzeszów, kogo zrzesza i czym się zajmuje?
Jako Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zrzeszamy młodych ludzi, którzy nie chcą być bierni wobec kryzysu klimatycznego i walczą o zmiany systemowe w całej Polsce, ale także w swoich społecznościach lokalnych co pokazuje m.in. nasza ostatnia akcja na spotkaniu otwartym z prezydentem miasta
MSK w Rzeszowie działa od kilku lat, organizowaliście protesty i happeningi. Jednak głośno o Was zrobiło się po ostatnim spotkaniu Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami osiedli Kmity, Staroniwa, Króla Augusta. Co skłoniło Was do tej formy protestu? Z jakimi decyzjami Ratusza się konkretnie nie zgadzacie?
Do tej formy protestu skłoniła nas chęć powstrzymania inwestycji, które nie idą w parze z ideą zrównoważonego rozwoju oraz ambicjami miasta dotyczących osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030. Odnośnie działań miasta nie zgadzamy się z wieloma, oczywiście dostrzegamy działania min. Wydziału ochrony klimatu i środowiska to uważamy, że są one niewystarczające w obliczu działań ratusza, który kładzie interesy dużego biznesu ponad klimat i mieszkańców.
Czy jako strona społeczna, czujecie, że władze miasta traktują Was podmiotowo?
Jako inicjatywa bez ciała prawnego i tak nie możemy się za bardzo angażować w wiele działań miasta, ale nie możemy mówić, że władze miasta traktują nas źle, od prezydentury Konrada Fijołka nie są nam stawiane żadne kłody pod nogi przy organizacji strajków i akcji tak jak to było za poprzedniego prezydenta, a na naszych akcjach zjawia się m.in. pani wiceprezydent miasta Jolanta Kaźmierczak oraz inni urzędnicy, którzy bardzo chętnie nas wysłuchują, ale jednak oprócz słuchania nas oczekujemy też podejmowania działań.
Komunikacja publiczna, po raz kolejny zwracacie uwagę na problem drogich biletów w Rzeszowie. Jakie rozwiązania Waszym zdaniem sprzyjałyby promocji i upowszechnianiu transportu publicznego w Rzeszowie?
Jako młodzi ludzie nie jesteśmy jeszcze ekspertami w dziedzinie komunikacji, ale dostrzegamy kilka fundamentalnych problemów, które najbardziej dotykają pracujących mieszkańców, którymi są zmiany czy likwidację kursów i jedne z najdroższych biletów w całej Polsce. Tym samym chcemy podkreślić, że celem komunikacji miejskiej nie jest maksymalna optymalizacja i sprawdzanie opłacalności każdego kursu. Komunikacja ma służyć mieszkańcom, a pieniądze nawet i na darmową komunikację znajdą się w budżecie, tylko trzeba je dobrze spożytkować, a nie wydawać setki milionów na nowe inwestycje drogowe....
Jak oceniacie działania miasta na rzecz klimatu?
Na pewno w pewien sposób są one lepsze niż wiele innych miast w Polsce, ale na pewno niewystarczające. Nie zważają one min. Na lokalną bioróżnorodność i oczekiwania mieszkańców, mówię oczywiście o wisłokostradzie, na której miejscu rozpoczęła się już wycinka drzew, jest nam niewyobrażalnie szkoda, ponieważ spotykaliśmy tam wiele różnych dzikich zwierząt takich jak wiewiórki, żaby czy nawet lisy. A nowy wiadukt, przeciwko któremu protestowaliśmy w czwartek, przyniesie tylko więcej smogu mieszkańcom, którzy są też zaniepokojeni zdrowiem uczniów uczęszczających do szkół w pobliżu tej inwestycji.
Jakie problemy i zagrożenia w obszarze ekologii widzicie w Rzeszowie?
Już we wcześniejszych odpowiedziach była mowa o wielu problemach i zagrożeniach w obszarze ekologii. Jeżeli chodzi o przyszłe problemy? Nie jesteśmy pewni, na pewno będziemy bacznie obserwować działania naszego miasta i reagować. Kacper Blok Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Napisz komentarz
Komentarze