ZUS wypłacił już ponad 1 mld 357 mln zł w ramach wyprawki szkolnej. Tylko w województwie podkarpackim jest to ponad 170 tys. świadczeń na kwotę przekraczającą 74 mln zł.
- Większość rodziców i opiekunów nie tylko złożyło wnioski o świadczenie „Dobry Start”, ale też otrzymało pieniądze na swoje rachunki bankowe. Natomiast, jeśli nie jesteśmy pewni, czy faktycznie w tym roku przesyłaliśmy elektroniczny dokument do ZUS o to świadczenie, warto to sprawdzić – podpowiada Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Aby to zrobić, wystarczy wejść na swój profil na PUE ZUS, gdzie w zakładce „Dobry Start” możemy sprawdzić listę obsłużonych wniosków. Jeśli znajduje się tam wniosek na rok szkolny 2023/2024 i ma on status „obsłużony”, oznacza to, że skorzystaliśmy ze świadczenia. Jeśli natomiast nie ma tam takiej pozycji, to najwyższa pora go wysłać, by otrzymać pieniądze na dziecko.
Gdzie na Podkarpaciu złożono najwięcej wniosków?
Najwięcej wniosków o świadczenie 300 plus na Podkarpaciu złożono w Rzeszowie – ponad 17,1 tys. Kolejne miejsca zajęły:
- powiat rzeszowski – ponad 15,5 tys.
- powiat mielecki – ponad 11,2 tys.
- powiat dębicki – ponad 11,2 tys.
- powiat jarosławski – ponad 9,4 tys.
Kto może złożyć wniosek i jak to zrobić?
Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje raz w roku uczniom do 20. roku życia, a jeśli mają orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24. roku życia. Z tego wsparcia nie mogą jednak skorzystać dzieci uczące się w zerówkach i studenci – nawet jeśli są w wieku uprawniającym do świadczenia.
Wnioski można złożyć wyłącznie online przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, czy portal Emp@tia.
- Jeśli ktoś złoży wniosek w listopadzie, to musi się liczyć z tym, że pieniądze może otrzymać nawet w przyszłym roku. ZUS wypłaca świadczenie w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami – dodaje rzecznik.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze