Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama Gmina świlcza, Dawid Homa

Beatyfikacja Ulmów: już oficjalnie błogosławiona rodzina

Podziel się
Oceń

„Póki mamy czas – czyńmy dobro” – ta inskrypcja znajduje się na dzwonie parafialnym w kościele pw. św. Doroty w Markowej. Taką też myślą kierowała się rodzina Ulmów, której beatyfikacja odbyła się 10 września o godz. 10:00 pod przewodnictwem prefekta Dyskaterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynała Marcella Semeraro, w ich rodzinnej miejscowości.
Beatyfikacja Ulmów: już oficjalnie błogosławiona rodzina

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego

Na początku liturgii arcybiskup przemyski Adam Szal poprosił o wpis Ulmów do grona osób błogosławionych. Po przedstawieniu historii rodziny przez postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. dr Witolda Burdę, nastąpił kluczowy moment. Kard. Semeraro odczytał z mandatu Głowy Kościoła Katolickiego po łacinie List Apostolski, w którym papież Franciszek wpisał w poczet błogosławionych rodzinę Ulmów. Dokument odczytano także w języku polskim.

„Za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem błogosławionych” – napisał w nim papież Franciszek. 

List zapowiedział też, że wspomnienie Ulmów będzie obchodzone corocznie 7 lipca „w miejscach i w sposób określony przez prawo”.

Obraz błogosławionej rodziny źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego

Następnie odsłonięto obraz z wizerunkiem nowych błogosławionych. Ks. prał. dr Roman Chowaniec, proboszcz parafii Markowa, wniósł relikwiarz w asyście krewnych Ulmów i dźwięków hymnu specjalnie napisanego na tę okazję. Przy relikwiarzu jako symbol pamięci zostały złożone kwiaty i zapalone świece.

- Byłoby błędem gdyby dzień beatyfikacji rodziny Ulmów posłużył jedynie przywołaniu na myśl terroru i okrucieństw dokonanych przez ich oprawców. To jest dzień radości – mówił  podczas liturgii kard. Marcello Semeraro.

Uroczysta msza z udziałem wielu wiernych

W liturgii wzięło udział ponad 32 tysiące wiernych, około tysiąca księży, 80 biskupów, w tym m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca, metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal. Przyjechali także przedstawiciele władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz członkowie rządu. Byli także krewni Ulmów, goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.

źródło: Podkarpackie - serwis samorządu województwa / Facebook

Na zakończenie liturgii odbyło się połączenie z papieżem Franciszkiem, który uczestnikom uroczystości udzielił apostolskiego błogosławieństwa i odmówił modlitwę Anioł Pański.

Jak wygląda relikwiarz?

Jest on wykonany z patynowanego brązu, ma 40 centymetrów wysokości i ma formę monstrancji. Zawiera on relikwie wszystkich członków błogosławionej rodziny w okrągłej kapsule o średnicy ok. 5 cm. Agnieszka Stopyra-Żugaj, która jest jego autorką, zawarła w nim kilka elementów. U podstawy jest drzewo, w którego koronie znajdują się sylwetki całej rodziny Ulmów oraz ich dom. Całość wieńczy kościół parafialny w Markowej.

Relikwiarz Ulmów źródło: Ewa Leniart / Facebook

Zostało jednak wykonanych więcej relikwiarzy. Jeden z nich, po mszy beatyfikacyjnej, zostanie przekazany papieżowi Franciszkowi, a drugi – umieszczony w archikatedrze w Przemyślu. Ostatni będzie przewożony do poszczególnych parafii w całej Polsce, dzięki czemu wierni będą mieć szansę na modlitwę przy relikwiach i oddanie czci nowym błogosławionym.

***

Chcesz dowiedzieć się więcej o innych wydarzeniach związanych z beatyfikacją? Sprawdź poprzedni artykuł na ten temat: https://www.halorzeszow.pl/artykul/9613,beatyfikacja-ulmow-ipn-zapewnil-wiecej-aktywnosci

Jeśli natomiast chcesz przeczytać m.in. o życiu rodziny Ulmów: https://www.halorzeszow.pl/artykul/9599,beatyfikacja-ulmow-coraz-blizej-taka-sytuacja-nigdy-wczesniej-nie-miala-miejsca

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMateusz Maciejczyk
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do RzeszowaAutor komentarza: CzytelniczkaTreść komentarza: Ktoś wie, gdzie odbędzie się spotkanie w Rzeszowie i o której?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 14:54Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
ReklamaAdvertisement
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
ReklamaAdvertisement
Reklama