Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Beatyfikacja Ulmów: IPN zapewnił więcej aktywności

Podziel się
Oceń

Wniesienie na ołtarz Rodziny Ulmów już w niedzielę 10 września 2023 r. w Markowej. W związku z tą uroczystością Instytut Pamięci Narodowej przygotował aktywności związane z tym wydarzeniem.
Beatyfikacja Ulmów: IPN zapewnił więcej aktywności

Źródło: IPN

Z okazji tej beatyfikacji powstaje wiele okazji do poznania ich życia bliżej. Skutkiem celebracji, 5 września otworzono portal poświęcony Rodzinie Ulmów (https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl), gdzie można zobaczyć m. in. materiały archiwalne (tj. dokumenty i zdjęcia, w tym niektóre prezentowane po raz pierwszy) i multimedialne (w tym programy dokumentalne czy nagrania).

A to nie jedyny wynik obchodów tego wydarzenia…

7 września na warszawskim Belwederze o 10:00 rozpoczęła się konferencja naukowa współorganizowana z Kancelarią Prezydenta RP, którą zatytułowano „Niemiecki mord na Ulmach. Represje za pomoc ludności żydowskiej w kontekście realiów czasu Zagłady".

8 września o godzinie 9:00 rozpocznie się konferencja prasowa Ministra Edukacji i Nauki dr. hab. Przemysława Czarnka oraz zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Mateusza Szpytmy dotycząca inauguracji konkursu dla nauczycieli „Sprawiedliwi z Markowej". Zadaniem uczestników będzie przygotowanie scenariusza lekcji i poprowadzenie zajęć dla uczniów swojej szkoły. Uruchomienie linku z regulaminem konkursu nastąpi tego samego dnia.

9 września 

12:30 – w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej nastąpi otwarcie wystawy „»Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…« Opowieść o Rodzinie Ulmów”. Zostaną na niej zaprezentowane przedmioty wydobyte podczas ekshumacji z grobu Rodziny Ulmów oraz modlitewniki i książki należące do Józefa i Wiktorii, pochodzące ze zbiorów Jerzego Ulmy, Agaty Frendo i Piotra Sagana. Wystawa została przygotowana przez Archiwum IPN we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 12 września do 30 listopada 2023 r.

13:30 – na placu przed kościołem pw. św. Doroty w Markowej rozpocznie się wernisaż wystawy plenerowej „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów, z których część została opublikowana po raz pierwszy. Są to m.in. zdjęcia wykonane Wiktorii i dzieciom przez Józefa Ulmę. Autorami scenariusza wystawy są: dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN oraz dr Wojciech Hanus z Oddziału IPN w Rzeszowie.

17:00 – przed budynkiem Oddziału IPN w Rzeszowie odbędzie się „Świadectwo poMOCY” czyli prezentacja interaktywnego projektu edukacyjnego o losach Rodziny Ulmów przygotowanego przez Biuro Nowych Technologii IPN. Projekt składa się z dwóch części: etiudy filmowej w wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz immersyjnej wystawy, która będzie zaprezentowana na terenie rzeszowskiego oddziału IPN od 9 do 24 września w godz. 10:00-18:00. Od 10 do 24 września 2023 r. będzie można zapoznać się z projektem, po wcześniejszej rezerwacji. Projekt jest skierowany zarówno do szerokiego grona odbiorców indywidualnych jak i szkół. Seans trwa 40 minut, ostatnie wejścia są o 17:20.

10 września o 13:00 na kanale YouTube  odbędzie się premiera etiudy filmowej o Rodzinie Ulmów zrealizowanej przez Biuro Współpracy Międzynarodowej w trzech wersjach językowych: polskim, angielskim i hiszpańskim.

Publikacje

IPN przygotował również publikacje o powiązanej tematyce. Z okazji beatyfikacji wznowiono dwie książki o Rodzinie Ulmów autorstwa zastępcy prezesa IPN dr Mateusza Szpytmy: „Sprawiedliwi i ich świat w fotografii Józefa Ulmy” i „The Righteous and the Merciful. The Rescue of Jews by the Poles and the Tragic Consequences for Ulma Family from Markowa”. 

Wydano także broszurę w języku polskim i angielskim o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Obie wersje językowe można pobrać za darmo ze strony IPN.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o beatyfikacji i życiu rodziny Ulmów sprawdź poprzedni artykuł na ten temat: 

Źródło: IPN
Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Cześć. Nikt Ci nie poda zakresu terytorialnego, bo sami nie wiedzą. Chłopski sposób iść po kablach i zobaczyć oznaczenie na transformatorze. Jak masz podziemne, to nie radzę kopać :). Informacja dla informacji, tak jak pytają matematyka, czy odpowiada poprawnie, gość mówi: tak, podaję semantycznie poprawne, ale nie mające zastosowania odpowiedzi, może pan podać przykład? Tak, mogę. Koniec dowcipu. To taki sam poziom.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 17:44Źródło komentarza: Uwaga! Nawet 7 godzin bez prądu. PGE informuje mieszkańców Rzeszowa i okolicAutor komentarza: mieszkaniec Rz-owaTreść komentarza: bezwartościowa informacja o wyłączeniach skoro nie wskazujecie dokładnego zakresu! Jaki dokładnie zakres miasta zasila "stacja Budziwój 32" ? Może ktoś łaskawie poda źródło gdzie dokładnie można sprawdzic zakres terytorialny?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:22Źródło komentarza: Uwaga! Nawet 7 godzin bez prądu. PGE informuje mieszkańców Rzeszowa i okolicAutor komentarza: maxTreść komentarza: Psiarnia... pół debile, pół imbecyle !Data dodania komentarza: 3.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Fatalna pomyłka! Policja ścigała bandytów, a ostrzelała niewinnych pracowników z DębicyAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Skoro nawet mieszkańcy nie wiedzą co to za pomnik to jaki to wstyd? pomnik w kształcie liści laurowych z nike. Wstyd dla IPNData dodania komentarza: 3.12.2024, 11:24Źródło komentarza: "Wstyd w mieście" - IPN podpala ogień wśród mieszkańców RzeszowaAutor komentarza: pytającyTreść komentarza: Z jaką prędkością wchodził w łuk, że stracił panowanie?Data dodania komentarza: 1.12.2024, 08:14Źródło komentarza: Poważny wypadek z udziałem autobusu MKS pod Rzeszowem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Historia piękna....ale film biedota....90% z neta!Data dodania komentarza: 27.11.2024, 22:41Źródło komentarza: „Złote rzeszowskie dzieci” - nadchodzi premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla!
Reklama
Reklama
Reklama