Piątek i sobota to dwa dni pełne koncertów w Cisnej, gdzie odbędzie się już piętnasta edycja festiwalu Natchnieni Bieszczadem, który od lat ściąga w malowniczy region Podkarpacia tłumy gości. Na scenie zobaczymy fantastycznych wokalistów i zespoły, wśród nich, m.in.: Kapela z Przypadku, Karczmarze, U Studni, Sebastiana Rediela w duecie z Michałem Keilakiem. W sobotę zagrają dla was: Pod Wiatr, Za Burtą, Śląska Grupa Bluesowa, Żmije. Na koniec festiwalu wystąpi KSU, którzy w Cisnej świętować będą swoje 45-lecie istnienia zespołu.
Grzane Wino w Bieszczadach
W Bieszczadach usłyszymy polski zespół muzyczny "Grzane Wino", który powstał w 2016 roku w Przemyślu. Zespół tworzą: Marcin Iżela (gitara, śpiew), Paweł Czop (skrzypce), Piotr Zapart (gitara, śpiew), Stefan Ryszkowski (gitara basowa) i Andrzej Zając (harmonijka ustna).
W swoich utworach zespół łączy elementy folku, piosenki turystycznej i poetyckiej. Teksty piosenek są autorstwa Bożeny Spryńskiej, poetki z Przemyśla. Zespół wydał dwie płyty studyjne: "Bieszczady" (2017) i "Zielone pudełko" (2020).
Grzane Wino koncertuje w całej Polsce. Zespół wystąpił m.in. na takich festiwalach jak:
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej "Natchnieni Bieszczadem"
- Festiwal Piosenki Turystycznej "Barwinek"
- Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej "BAKCYNALIA"
- Festiwal "Kropka"
- OPPT Nocnik w Łęczycy
- OFPPiT "PRZY KOMINKU" w Kielcach
- Festiwal Danielka
- Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie
- Przegląd Bazuna
Zespół zdobył wiele nagród na festiwalach muzycznych, m.in.:
- 1 miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej "Natchnieni Bieszczadem" (2017)
- 1 miejsce na Festiwalu Piosenki Turystycznej "Barwinek" (2016)
- 3 miejsce, nagroda specjalna im. Grzegorza Pecela i nagroda publiczności na OFPPiT "PRZY KOMINKU" w Kielcach (2018)
- GRAND PRIX na Festiwalu Danielka (2018)
- 2 miejsce na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie (2018)
- 2 piosenki laureatki i wyróżnienie dla gitarzysty na Przeglądzie Bazuna (2018)
Grzane Wino jest jednym z najpopularniejszych zespołów folkowych w Polsce. Ich muzyka jest pełna ciepła, optymizmu i melancholii. Zespół ma wielu fanów wśród miłośników piosenki turystycznej i poezji.
Podczas festiwalu, oprócz znakomitej muzyki, na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje towarzyszące: kulinaria regionalne, koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, konkursy wiedzy o Bieszczadach, warsztaty bieszczadzkiego rękodzieła, watra poetycka przy ognisku, wystawa fotograficzna, atrakcje dla dzieci.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. redakcja Halo Rzeszów. Obserwujcie naszą stronę na Facebooku, gdzie zobaczycie relację na żywo. Zaglądajcie też do naszej galerii po fotki z festiwalu.
Coroczna organizacja Festiwalu Natchnieni Bieszczadem w Cisnej to promocja Bieszczadów, kształtowanie wizerunku tej krainy jako przestrzeni społecznej, turystycznej i kulturalnej dla wielkoformatowych przedsięwzięć. Poprzez organizowanie ogólnopolskich konkursów, Dni Bieszczadzkich oraz wydarzeń towarzyszących, promowana jest podkarpacka kultura i tradycje. Wspierani są też lokalni artyści i rzemieślnicy, którzy prezentują swoje rękodzieła, obrazy, pisane ikony, fotografie.
Napisz komentarz
Komentarze