Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje rpo
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Zbyt ważna sprawa, by pójść na żywioł

Podziel się
Oceń

Piątkowe popołudnie, Bulwary nad Wisłokiem, za chwilę rozpocznie się RE:Rzeszów Festiwal, ale my udaliśmy się tutaj nie po to, aby słuchać świetnych wykonawców, ani po to, aby się zrelaksować nad Wisłokiem. Jesteśmy tu po to, aby zachęcać przechodzące osoby po pierwsze do udziału w wyborach, po drugie do kontrolowania przebiegu wyborów, które prawdopodobnie odbędą się tej jesieni.
Zbyt ważna sprawa, by pójść na żywioł

Autor: Łukasz Kotulak

Każde z nas miałoby tysiąc pomysłów na spędzenie tego i kolejnego, sobotniego popołudnia i kilkunastu innych dni np. wypoczywając, czy zajmując się domem, czy idąc na imprezę, zamiast wystawać  na ulicach i placach naszego miasta i innych miast w regionie, (a także w całej Polsce) wręczając ludziom ulotki i tłumacząc, że ważne jest kontrolowanie wyborów i ogólnie zaangażowanie obywatelskie. 

Wiemy, że z tym zaangażowaniem nie najlepiej bywa, sondaże pokazują, że spora część obywateli nie zamierza głosować, a procent ten wzrasta wraz z obniżaniem się wieku ankietowanych, czyli inaczej mówiąc: młodsi uprawnieni do głosowania nie chcą głosować. My nie badamy nastrojów przedwyborczych, ale często słyszymy: „nie interesuję się polityką”, „nie wiem na kogo miałabym głosować”, „mój głos niczego nie zmieni”, albo po prostu: „to będą niedługo jakieś wybory”? Staramy się, choć na chwilę zwrócić uwagę przechodzących osób na ten ważny temat, temat wyborów i udziału w nich. A jeśli już nam się to udaje, to zachęcamy do kontroli wyborów, czyli podjęcia się roli obserwatora społecznego, lub osoby zaufania i poświęcenia niedzieli wyborczej na patrzenie komisji wyborczej na ręce.

Poprzez system informatyczny OKW można zapisać się w formularzu i zgłosić swój udział w jednej z tych ról. Koordynator wojewódzki przydzieli daną osobę do komisji wyborczej w obszarze, który dana osoba zaznaczyła w zgłoszeniu. Najbardziej potrzebni są obserwatorzy w odległych od miast obwodach.

Kombinacje obecnej władzy przy Kodeksie Wyborczym, nagłe zmiany przepisów, usunięcie sędziów z Państwowej Komisji Wyborczej, zdominowanie mediów publicznych przez rządowy przekaz, zmiany w samym procesie głosowania, skłaniają nas, organizacje pozarządowe do nieufności i ostrożności.

Zachęcanie obywateli do głosowania i do kontroli wyborów, to właściwie jedyne, co możemy zrobić. 

Nie wskazujemy na żadną konkretną partię, wskazujemy na hasła, na wartości, na których nam zależy: Demokracja, Wolne sądy, Wolne Media, Prawa kobiet, Nowoczesna edukacja, Ochrona przyrody i in. Wypisane są na ulotkach i banerach. To w imię tych wartości poświęcamy swój czas i energię, nierzadko dokładając się finansowo.

Pomarańczowa kampania jest pod hasłem: „Wybory bez picu”. Towarzyszą mu dodatkowe powiedzenia: „Te wybory są o Tobie”, „Sprawdzić nie zaszkodzi”, „Obczaj, bo nigdy nie wiadomo”, ”Potem już może nie być okazji”. 

Zapisać się jako obserwator społeczny lub osoba zaufania (mąż zaufania) można poprzez formularz na stronie internetowej: www.okw.info.pl

Będzie można nas spotkać we wrześniu na ulicy 3 Maja, a w sierpniu na licznych przystankach Tour de Konstytucja.

#WyborybezPicu, #IdęnaWybory23


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama