Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Dzień Seniora Policji w Rzeszowie. Wspólne rozmowy i ważne tematy

Podziel się
Oceń

W piątek w Rzeszowie odbyło się III zebranie Zarządu Okręgu Województwa Podkarpackiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji. Była to okazja do poruszenia ważnych tematów i wartościowych rozmów.
Dzień Seniora Policji w Rzeszowie. Wspólne rozmowy i ważne tematy

Źródło: fot. Łukasz Kotulak/ Halo Rzeszów

Piątkowe zebranie Podkarpackiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Rzeszowie zgromadziło ponad 50 osób. Członkami organizacji są funkcjonariusze, będący już na policyjnej emeryturze lub rencie. 

Wśród zaproszonych gości na piątkowym Dniu Seniora Policji byli m.in. Antoni Duda - prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Jolanta Kaźmierczak - wiceprezydent Rzeszowa, Dominik Łazarz - reprezentujący eurodeputowaną Elżbietę Łukacijewską i przedstawiciele organizacji społecznych i państwowych współpracujących z podkarpackim oddziałem organizacji, zrzeszających policyjnych emerytów i rencistów. 

Bezpieczeństwo seniora najważniejsze

Na wstępie piątkowego zebrania członkowie stowarzyszenia mogli wysłuchać dwóch prelekcji. Pierwsza pod nazwą "Zdrowy i bezpieczny senior" dot. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli dokumentu potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w państwach Unii Europejskiej i nie tylko. - Warto mieć tę kartę, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się zachoruje. Posiadanie karty EKUZ to potwierdzenie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego za granicą - mówił Rafał Śliż, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Jak przekazywał, zakres leczenia z EKUZ jest jednak ograniczony i dotyczy przeważnie niezbędnej i nieplanowanej opieki medycznej, w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju - Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i w przypadku posiadania karty EKUZ też trzeba będzie za nią zapłacić - przekazał.

fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Druga z prelekcji dot. bezpieczeństwa seniorów za kierownicą. Jak wskazywał Waldemar Pieniowski, wiceprezes Zarządu Oddziału SEiRP w Rzeszowie, w zatrważającym tempie rośnie liczba wypadków na polskich drogach. - Tylko w latach 1992-2016 na drogach w naszym kraju zginęło ok. 126 tys. osób, a 1,3 mln zostało rannych - mówił. - To od nas zależy nasze bezpieczeństwo - dodawał. Pieniowski zauważył, że za większością wypadków - w 90 procentach - stoi człowiek. Pozostałe powstają przeważnie w wyniku złego stanu dróg, pojazdu, przypadków losowych, jak np. zderzenia z dzikim zwierzęciem. - Często przekraczamy prędkość, nie ustępujemy pierwszeństwa pieszym czy innym pojazdom - uzupełniał. Wiceprezes zauważył też, że niektóre choroby i przyjmowane leki stwarzają niebezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu. - To cukrzyca, choroby oczu, czy zwyrodnienia stawów - przekazał. 

Zdaniem Waldemara Pieniowskiego senior, który chce odbyć podróż samochodem, powinien się do niej skrupulatnie przygotować. - Powinniśmy jeździć w ciągu dnia, najlepiej przez południe. Na pewno nie w nocy. Z wiekiem nasze choroby stają się bardziej ryzykowne dla naszego bezpieczeństwa za kierownicą - mówił do seniorów. 

Odznaczenia i wyróżnienia

Po ciekawych prelekcjach, które zostały doskonale przyjęte przez słuchaczy - członków stowarzyszenia - przyszła pora na coroczne odznaczenia i wyróżnienia. Te wręczali wspólnie: Antoni Duda - prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych i Jolanta Kaźmierczak - wiceprezydent Rzeszowa. Tytuł honorowego członka Zarządu SEiRP w Rzeszowie trafił do Mieczysława Czerwonki. Odznaczenie za zasługi w działalność statutową trafiło natomiast do Stanisława Bąka. Wyróżniono także: Tomasza Pikusa, Tadeusza Kloca, Tomasza Pieniowskiego, Tomasza Kozłowskiego, Józefa Wisza, Bożenę i Piotra Czapków. 

fot. Łukasz Kotulak/ Halo Rzeszów

Walka z ustawą represyjną i poparcie dla "renty wdowiej"

- 19,5 tys. osób jest członkami naszej organizacji. Bardzo się cieszę z tak licznej grupy także tu na Podkarpaciu - podkreślał w swoim wystąpieniu Antoni Duda. Jak przekazał Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji wygrało już ponad 18 tys. spraw sądowych ws tzw. ustawy represyjnej. obniżającej emerytury i renty byłym funkcjonariuszom. Przypomnijmy dokument ten, został wprowadzony przez parlament, głównie głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o ustawę z 16 grudnia 2016 roku o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, nazwanej ustawą represyjną ze względu na dramatyczne skutki dla kilkudziesięciu tysięcy osób (Dz.U. z 2016 r., poz. 2270), która obniżyła emerytury i renty byłym funkcjonariuszom PRL i ich rodzinom. Dziś po latach sądowych potyczek część już odzyskała świadczenia w dawnej wysokości, a państwo zmuszone jest wypłacać wyrównania. Pieniądze, jakie są im teraz wypłacane, jednak niższe o 9-procentową składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek, obliczane według zasad obowiązujących w tym roku. - Niestety część członków naszego stowarzyszenia nie dożyła pozytywnego rozstrzygnięcia - przekazał Duda. Prezes Zarządu Głównego wspominał w Rzeszowie o nieustającej walce o zaległe wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. SEiRP wspiera też pomysł tzw. renty wdowiej, czyli formy wsparcia wdowy lub wdowca po zmarłym współmałżonku. Takie projekty przygotowało Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica i zostały one złożone w Sejmie. Trafiły jednak do sejmowej "zamrażarki".

Dominik Łazarz, w imieniu eurodeputowanej Platformy Obywatelskiej Elżbiety Łukacijewskiej przekazał na ręce Zarządu stowarzyszenia upominek za trud włożony w działalność organizacji. To wycieczka dla kilkunastu osób do Parlamentu Europejskiego. - Unia Europejska to nasza istota demokratycznego państwa. Nie dajcie sobie wmówić, że Unia jest tylko zła - mówił do seniorów Łazarz, zauważając, że "do Polski trafiło już 150 mld euro "na czysto", a kolejne 770 mld euro czeka". - Pamiętajmy, że ewentualny POLEXIT to najgorszy pomysł, jaki kiedykolwiek mógłby się wydarzyć w naszym kraju. Spójrzcie na to jak zmienił się nasz kraj, będąc w Unii Europejskiej - wskazywał. 

Zobacz zdjęcia:

Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak podkreślała natomiast istotę dawnej działalności policyjnych emerytów i rencistów. - Jestem Wam wdzięczna za Waszą pracę. Wiem ile sił i środków włożyliście podczas pracy jako policjanci, w zabezpieczenie np. imprez masowych czy sportowych także i w Rzeszowie - mówiła. Kaźmierczak dostrzegła także coś, co zdarza się naprawdę rzadko. - Jestem zaskoczona tym, jak potraficie się po ustaniu służby dalej łączyć, rozmawiać, wymieniać poglądami - przekazywała. - To dziś bardzo ważne - zauważyła. 

Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak

W Dniu Seniora Policjanta w Rzeszowie wzięła udział także nasza redakcja. Łukasz Kotulak, redaktor naczelny Halo Rzeszów, w imieniu redakcji przekazał seniorom najserdeczniejsze życzenia w dniu ważnego dla nich święta. Szef naszej redakcji podkreślał istotę wolnych, demokratycznych mediów w dzisiejszej rzeczywistości. - Doceniam działalność policji, która jest filarem bezpiecznej Polski, bezpiecznych Polaków - mówił Łukasz Kotulak. Skierował on też zaproszenie do seniorów do kontaktowania się z redakcją Halo Rzeszów w razie problemów w ich miejscach zamieszkania, gminach, powiatach. 
 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama