Tuż po rozpoczęciu wakacji Daniel Obajtek - prezes Orlenu, hucznie ogłosił promocję dla swoich klientów. Aktywując w aplikacji specjalny kupon można kupić 4 razy po 50 litrów paliwa w cenie o 30 gr mniej na litrze, niż cena na stacji paliw. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny obniżka wynosi 40gr/l. To nie pierwsza tego rodzaju akcja państwowego koncernu paliwowego.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Obecnie na stacjach Orlenu, Lotosu czy MOL-u, średnie ceny paliw wynoszą ok. 6,23 zł/l za olej napędowy, 6,59 zł/l za benzynę 95 i 2,79 zł/l LPG. Tymczasem bez żadnych aplikacji, kuponów i innych programów lojalnościowych, na prywatnych stacjach ceny są zdecydowanie niższe. Przykładowo na Źródełku przy ul. Warszawskiej ON kosztuje 5,99 zł/l, benzyna 95 - 6,44 zł/l, a LPG - 2,59 zł/l. Identyczne ceny są też na Czwórce przy al. Witosa.
I tą właśnie rozbieżność cenową, pomiędzy cenami na państwowych stacjach paliw, a prywatnymi, zauważył Adam Dziedzic - szef podkarpackiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tik Toka, którego nagrał w piątek, obejrzało już ponad 40 tys. użytkowników. Stojąc na Orlenie przy ul. Warszawskiej, dosłownie naprzeciw prywatnej stacji Źródełko, Dziedzic zastanawiał się, jak to jest, że "prywatny przedsiębiorca, który przypuszczalnie nic nikomu nie obiecywał, ma niższe ceny".
- Czy nie dziwi cię to, że polski koncern multienergetyczny po prostu nabija cię w butelkę? - mówi w tiktokowym nagraniu. Adamowi Dziedzicowi nie umknął nawet najdrobniejszy szczegół: paliwa i na Orlenie, i do prywatnych stacji, dostarczane są od jednego dostawcy - Orlenu właśnie.
Zauważają to tez użytkownicy TikToka, którzy w komentarzach piszą, ze celowo omijają stacje Orlenu, widząc jakie zyski generuje sprzedaż paliw po zawyżonych cenach. - Orlen, w dzień zakupu cena 6.53, najtańsza w ciągu 30 dni 6.23, z kuponem -30gr wychodzi na to samo. Sztucznie podniesiona, a nie każdy ma kupon - pisze jeden z użytkowników platformy.
Cena hurtowa oleju napędowego wynosi w sobotę 5,07 zł/l a benzyny 95 - 5,28 zł/l. Do tego należy doliczyć opłatę akcyzową – 17%; podatek VAT – 8%; opłatę paliwową – 2% i opłatę emisyjną – 1%. Ostatecznie to około 70 gr na litrze w przypadku oleju napędowego i ok. 90 gr/l benzyny. Reszta to zysk sprzedawcy.
Realne ceny paliw powinny wynosić zatem: ON - ok. 5,95 - 6,09 zł/l, benzyny 95 - 6,15 - 6,30 zł/l.
Napisz komentarz
Komentarze