Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklamanapisy
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Nieodpłatne użyczenie nieruchomości a podatek

Podziel się
Oceń

Udostępnienie mieszkania może przyjmować różne formy – umowy najmu, dzierżawy czy użyczenia. Najpopularniejsza z nich to umowa najmu, choć równie często krewni i przyjaciele podpisują umowę użyczenia. Na jej podstawie właściciel nieodpłatnie użycza nieruchomość danej osobie na określony lub nieokreślony czas. Jednak niekiedy takie rozwiązanie budzi wątpliwości – w szczególności w kwestiach podatkowych.
Nieodpłatne użyczenie nieruchomości a podatek
Obowiązek podatkowy osoby użyczającej mieszkanie

W 2009 r. uchylono przepis art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewidywał obowiązek podatkowy dla osób bezpłatnie użyczających mieszkanie lub inną nieruchomość drugiej osobie. Oznacza to, że obecnie właściciel mieszkania, który użycza je komuś innemu, nie musi płacić podatku od tej czynności.

Korzystanie z mieszkania a podatek

W przypadku umowy użyczenia obowiązek podatkowy spoczywa na osobie, która nieodpłatnie korzysta z mieszkania. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód uznaje się wartość otrzymanych świadczeń: nieodpłatnych i tych uzyskanych w naturze. Wskutek tego należy zapłacić podatek wynoszący tyle, co czynsz, jaki mógłby obowiązywać, gdyby została zawarta umowa najmu. Wynika to bezpośrednio z art. 11 ust. 2a pkt 3: „jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku, wartość pieniężną tego nieodpłatnego świadczenia ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku”.

Niekiedy można tego uniknąć. Taką możliwość mają osoby, które są ze sobą spokrewnione. Mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy „wolne od podatku dochodowego są: wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2–2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20”.

Do I grupy podatkowej zalicza się małżonka, rodzeństwo, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, ojczyma, macochę, teściów. Natomiast do II grupy należą zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Gdy mieszkanie udostępniono osobie z pierwszej lub drugiej grupy podatkowej, występuje zwolnienie z płacenia podatku. Jeśli lokal użyczono komuś spoza tej listy, na mocy art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawia się obowiązek podatkowy.

Użyczenie mieszkania a podatek od czynności cywilnoprawnych

Poza podatkiem dochodowym w kwestii użyczenia mieszkania bierze się pod uwagę również podatek od czynności cywilnoprawnych i VAT. Pierwszy z nich nie dotyczy umowy użyczenia. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 lutego 2012 r. (sygn. IBPBII/2/415-1210/11/HS): „właściciel mieszkania, który oddaje je do bezpłatnego używania innej osobie fizycznej, nie jest zobowiązany do zapłaty innych podatków w związku z zawarciem umowy użyczenia, w tym w szczególności do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera umowy użyczenia, jako umowy podlegającej podatkowi)”.
Zawarcie umowy użyczenia może podlegać opodatkowaniu VAT, ale tylko w sytuacji, gdy wiąże się ono z prowadzeniem przedsiębiorstwa i podatnik ma prawo obniżenia należności podatkowej o kwotę podatku, którą naliczono w przypadku nabycia towarów i usług związanych z tymi usługami w części lub całości.

Więcej informacji na Prawo-mieszkaniowe.info

 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Jeśli deweloperzy już znają nazwiska inspektorów w sprawie pożaru to wiadomo że winni będą właściciele tych spalonych szeregówek. Te szeregówki mają około 4 lata a usterek było co niemiara. Pogorzelcy jestem z Wami nie dajcie się i nie pozwólcie by wyjaśnienie trwało latami. Pilnujcie pilnie by wyjaśnianie nie trwało latami nawet gdyby trzeba było opłacić porządnego prawnika. Pamiętajcie , razem jesteście mocniejsi. Czas skończyć z tą patoloperką- fuszerką.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 21:44Źródło komentarza: Po pożarze na osiedlu Biała nadzór budowlany sprawdza stan techniczny budynków
Reklama
Reklama
Reklama