Pani Elżbieta, jako półroczne dziecko została wywieziona w pudełku z warszawskiego getta i ocalona z Holocaustu przez osoby związane z Ireną Sendlerową. Adoptowała ją i wychowała Stanisława Bussoldowa, która współpracowała z Żegotą oraz Sendlerową. Bohaterka spotkania ukończyła studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książek dla dzieci i słuchowisk radiowych. W okresie PRL-u działała w opozycji demokratycznej, współpracując min. z Jackiem Kuroniem, którego była rzecznikiem prasowym, kiedy już w wolnej Polsce pełnił funkcję Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W latach 2002-2006 była przewodniczącą stowarzyszenia ,,Dzieci Holocaustu''.
Na początku spotkania, które prowadził Dariusz Pado, Elżbieta Ficowska przybliżyła zgromadzonym swój życiorys, od uratowania z getta w Warszawie, poprzez lata młodzieńcze i oswajanie się ze swoją żydowską tożsamością, po małżeństwo z poetą Jerzym Ficowskim, aż po czasy współczesne.
W drugiej części spotkania, Pani Elżbieta odpowiadała na pytania publiczności.
Uczestnicy tego niezwykłego eventu pytali o rozmaite kwestie np. o jej żydowskie korzenie, działalność opozycyjną, antysemityzm, twórczość Jerzego Ficowskiego czy Marzec '68.
Po blisko dwu godzinnej dyskusji, wydarzenie zostało oficjalne zakończone, a Pani Elżbieta nagrodzona oklaskami oraz przepięknym bukietem żółtych tulipanów.
Organizatorem tego niezwykłego wieczoru było Stowarzyszenie Rajsze. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Rzeszowa.
Łukasz Kotulak z redakcji Halo Rzeszów przeprowadził transmisję na żywo z tego wydarzenia.
Napisz komentarz
Komentarze