Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Ekshumacja rodziny Ulmów

Podziel się
Oceń

Jak poinformował ksiądz Bartosz Rajnowski, rzecznik archidiecezji przemyskiej 30 marca i 1 kwietnia odbyła się tzw. rekognicja kanoniczna, czyli ekshumacja i rozpoznanie doczesnych szczątków rodziny Ulmów.
Ekshumacja rodziny Ulmów

Ekshumacji dokonał  Instytut Pamięci Narodowej. 

„Wyniki szczegółowych i wnikliwych oględzin sądowo-lekarskich jednoznacznie potwierdzają i odpowiadają danym archiwalnym i tym zebranym podczas kanonicznego dochodzenia diecezjalnego, dotyczącym męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów, poniesionej 24 marca 1944 r. w Markowej” – podano w komunikacie.

Rodzina Ulmów pochowana jest na cmentarzu parafialnym w Markowej. Ich beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej. 

 

Historia rodziny Ulmów

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali  z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. Zadenuncjował ich granatowy policjant z Łańcuta. W nocy 24 marca 1944 roku do ich domu wtargnęli hitlerowcy.

Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antoniego, Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 roku Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Od 2016 roku działa w Markowej Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich.

 

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama