Przyjęliśmy deklarację programową - jest to zarys kierunków, w których chcemy zmierzać. Pragniemy walczyć o postępowe, zielone, przyjazne dla mieszkanek i mieszkańców miasto. Postulujemy takie rozwiązania jak szybka likwidacja kopciuchów, powstanie w Rzeszowie drugiego publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, rozwiązania zmierzające do poprawy jakości życia seniorów oraz publiczne inwestycje mieszkaniowe - mówi Patrycja Pawlak-Kamińska.
Uchwała Kongresu Nowej Lewicy "Lewica dla Rzeszowa"
Nowa Lewica postuluje czynny udział samorządu miasta Rzeszowa w kształtowaniu polityki mieszkaniowej. Budowa bloków komunalnych, wsparcie inicjatyw budownictwa społecznego, tworzenie publicznych agencji najmu oraz ochrona gminnego zasobu mieszkaniowego to działania, dzięki którym Rzeszów przybliży się do europejskich standardów oraz stanie się miastem przyjaznym mieszkańcom, zwłaszcza młodym oraz mniej zamożnym. - czytamy w przyjętej dziś uchwale programowej.
Rzeszowska Lewica postuluje wprowadzenie europejskich standardów w zakresie upodmiotowienia grup szczególnie narażonych na wykluczenie poprzez przyjęcia Karty Praw Osób w kryzysie bezdomności, Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym oraz powołanie Pełnomocnika/Pełnomocniczki ds. równego traktowania
Rzeszowska Lewica postuluje utworzenie drugiego miejskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, zwiększenie liczby miejsc w dziennych ośrodkach wsparcia oraz poszerzenie zakresu usług opiekuńczych świadczonych dla seniorów w ich miejscach zamieszkania. Dodatkowo proponują utworzenie świetlic osiedlowych, realizację projektu obiadów terapeutycznych oraz podkreślają konieczność likwidacji barier architektoniczno-mieszkaniowych. Wszystkie te działania mają wspomóc starzejące się społeczeństwo.
Zdaniem działaczy i działaczek obecnych na zjeździe Lewica powinna być jednoznacznie kojarzona z nowoczesnym państwem dobrobytu, a w takim państwie publiczna ochrona zdrowia jest fundamentem, dla którego wsparcia postulujemy: miejski program wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży, utworzenie oddziału psychiatrii dziecięcej w strukturze Szpitala Miejskiego, konsultacje i wsparcie psychologiczne rzeszowskich uczniów szkół podstawowych i średnich. Ponadto wnosimy o postawienie na profilaktykę chorób cywilizacyjnych u najmłodszych: zdrowe posiłki z lokalnych produktów w rzeszowskich szkołach, program konsultacji dietetycznych oraz nauki zdrowych nawyków żywieniowych od przedszkola do szkoły średniej. Zwracamy również uwagę na konieczność wprowadzenia europejskich standardów w zakresie zdrowia reprodukcyjnego poprzez dofinansowanie szczepionek przeciw HPV, wprowadzenie miejskiego programu in vitro oraz utworzenie na bazie ZOZ nr 1 całodobowego gabinetu ginekologicznego bez barier dla osób z niepełnosprawnościami z pełnym dostępem do współczesnych osiągnięć medycyny. Czas pandemii i związanej z nią dezinformacji to również okazja by rzeszowski samorząd podjął temat promocji wiedzy o szczepionkach i immunologii wśród mieszkańców oraz refundacją szczepionek 6w1 dla najmłodszych rzeszowian. - Czytamy dalej w dokumencie programowym.
Prawdziwie odpowiedzialny samorząd to samorząd pochylający się nad potrzebami wszystkich grup społecznych, w tym młodzieży. Rzeszów, jako ośrodek akademicki, jest miastem z dużym potencjałem przyciągania ludzi młodych mogących stanowić kluczową część społeczności naszego miasta. Apelujemy zatem o uwzględnienie głosu osób młodych, w szczególności w sprawach bezpośrednio dotyczących tej grupy, poprzez powołanie przy Prezydencie organu odpowiedzialnego za reprezentację młodzieży w miejskim samorządzie.
Czyste powietrze i zrównoważony transport to najważniejsze wyzwania, przed jakim stoją współczesne miasta. Jako Nowa Lewica postulujemy następujące rozwiązania w przedmiotowych tematach: wprowadzenie strefy śródmiejskiej oraz strefa tempo 30, utworzenie mapy drogowej do strefy czystego transportu, centralne ogrzewanie dla wszystkich gospodarstw domowych, likwidacja kopciuchów poprzez systemową walkę z ubóstwem energetycznym. Alarmowanie o przekroczeniu norm emisyjnych zgodnie z standardami WHO.
Lewica postuluje wsparcie instytucjonalne rzeszowskich rodzin w postaci rozbudowy sieci samorządowych żłobków i przedszkoli, utworzenie miejskiego Banku Mleka, promocję instytucji rodziny zastępczej oraz organizację sieci świetlic środowiskowych.
Nowa Lewica (NL) to polska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała w wyniku połączenia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny. Ideowy charakter ugrupowania jest socjaldemokratyczny, socjalliberalny, antyklerykalny, feministyczny i proekologiczny.
Symbol partii jest tożsamy z logiem koalicji Lewica, którą Nowa Lewica współtworzy wraz z Lewicą Razem - obie partie współtworzą Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy, w którym Nowa Lewica posiada 38 z 44 posłów.
Łukasz Mikołaj Dziągwa to dawny wicedyrektor rzeszowskiego ZTM, specjalista w zakresie transportu publicznego obecnie pełniący funkcję prezesa przemyskiego MZK.
Patrycja Pawlak-Kamińska jest prawniczką i pedagogiem związaną z administracją oraz trzecim sektorem. Była organizatorką licznych akcji i protestów w obronie praw kobiet oraz miejskiej zieleni.
Napisz komentarz
Komentarze