Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama

Karuzela w Garwolinie, tyle że wyborcza

Podziel się
Oceń

Co to była za kampania! Pełna nieczystych zagrań, skandalicznych wystąpień, dziwnych ruchów, ale i obietnic. Miały być kokosy, a co mamy? Zupełnie nic. Karuzela w Garwolinie kręci się, kręci się, kręci...
Nici z obietnic... bo brakuje pieniędzy

„Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne” – mówił Andrzej Duda podczas jednego ze swoich wieców wyborczych. Słowa na pewno piękne i budzące nadzieję wielu obywateli, ale to już niestety nieaktualne. Czemu? Odpowiedź jest oczywista i prosta:brak środków na realizację. Nie jest to dla nas nic nowego. Od dawna mówi się bowiem, że obietnice wyborcze to jedno, a faktyczne działania to już zupełnie inna bajka. Nie musimy szukać daleko, doskonałym przykładem jest program 500+. Początkowo miał on objąć wszystkie dzieci,. ale tuż po wyborach zmodyfikowano jego treść i rodziny jednodzietne zostały z niego wykluczone. Jak to wygląda w liczbach? 3,1 mln dzieci! Wsparcie trafiło do 3,79 mln, co stanowi 55% całości. Czy program faktycznie jest tak czarno biały to zupełnie inna bajka. Jak donosi Gazeta Wyborcza, rząd będzie starał się wprowadzić 14 emeryturę do końca 2021 r. Kolejne, są niemal nieprawdopodobne.

Skoro już o emeryturach mowa...

Dla wielu Polaków 13 emerytura to symbol tego, jak państwo powinno troszczyć się o swoich obywateli. O tym skąd rząd wziął pieniądze na tą obietnicę mówi się jednak zdecydowanie zbyt rzadko, a jest to kwestia o której należy pamiętać. 21 listopada 2019 r. do mediów trafiła szokująca wiadomość o tym, że rząd podjął uchwałę o finansowaniu „13 emerytury”, między innymi, z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Wtedy pisali o tym wszyscy, mówiono, że zabraknie pieniędzy m.in. na opiekę wytchnieniową, świadczenia uzupełniające dla osób niesamodzielnych, aktywację zawodową i społeczną oraz na asystentów osobistych.

Stosunkowo mało miejsca poświęcono jednak innej kwestii, która jest równie istotna i znacząca. Skąd bowiem, nasz rząd znalazł aż kilka miliardów na spełnienie swojej obietnicy? Skąd reszta pieniędzy? A no proste, Polski rząd zaciągnął pożyczkę...NA 9-MILIARDÓW z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Fundusz, swój początek ma w 1999 r,  miał zabezpieczać pieniądze na tzw. czarną godzinę. Powstał w wyniku reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. W największym skrócie: miało być to zabezpieczenie na ciężkie czasy, gdy pracujących będzie znacznie mniej niż tych pobierających emerytury. Posłowie PiS wielokrotnie zaznaczali że to tylko pożyczka która zostanie spłacona. Skoro jednak rządu nie stać na finansowanie „13 emerytury” to skąd pieniądze na spłatę pożyczki? Tego, nie wie nikt.

To jest po prostu nie fair wobec społeczeństwa. Myślę, że jeśli ten pomysł [posłów PiS] wejdzie w życie, to konsekwencje poniosą wszyscy pracujący w tej chwili Polacy. Zabraknie zabezpieczenia na gorsze czasy” -mówił prof. Marek Góra, wykładowca z SGH i jeden z autorów reformy emerytalnej z 1999 roku.

Karuzela w Garwolinie wciąż się kręci...

Jako Polacy przyzwyczailiśmy się do tego, że większość obietnic wyborczych nigdy się nie spełnia. O ile wszyscy jesteśmy zgodni, że programy, jakie proponują nam wszelkie partie i opcje polityczne, od lewej do prawej, są często abstrakcyjne, to wiele z nich ma potencjał. Niestety od wielu lat jest tak, że obietnice wyborcze nie mają najmniejszego pokrycia w praktyce. Karuzela w Garwolinie wciąż się kręci i nie wydaje się, żeby miała się zatrzymać. Nie chcemy tutaj atakować projektów partii rządzącej, należy przyznać, że mają one duży potencjał społeczny. Chcemy, żeby były rozsądnie wprowadzane i miały one przynajmniej pokrycie w środkach w realnym życiu. Nie powinno forsować się projektów, których nie mam z czego sfinansować.

A Karuzela w Garwolinie kręci się, kręci się, kręci...

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMateusz Maciejczyk
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do RzeszowaAutor komentarza: CzytelniczkaTreść komentarza: Ktoś wie, gdzie odbędzie się spotkanie w Rzeszowie i o której?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 14:54Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Reklama