Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama

Strategia walki służb z coraz większą liczbą przypadków ASF

Podziel się
Oceń

- Na razie sytuacja jest opanowana, chodź trudna - tak na konferencji prasowej mówiła Wojewoda Ewa Leniart. W Rzeszowie odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego poświęcone walką z ASF.
  • Źródło: materiały własne
Jak dotąd na Podkarpaciu odnotowano 11 przypadków ognisk ASF. Głównym źródłem tego wirusa są dziki, których liczba jest nadal duża, mimo regularnych odstrzałów. Jak jednak władze Podkarpacia zamierzają sobie poradzić z tym problemem ?

- Takimi działaniami są np. wygrodzenie dróg głównych traktów komunikacyjnych w naszym województwie. Stosujemy także różnego rodzaju rozwiązania ograniczające przemieszczanie się dzików – min. bariery zapachowe, jak również prowadzimy intensywne działania zmierzające do poszukiwania padłych dzików - mówiła na konferencji prasowej Wojewoda Ewa Leniart.

Z informacji Wojewody wynika także, że rolnicy na Podkarpaciu są zachęcani także do przestrzegania zasad bioasekuracji, ponieważ to właśnie w ten sposób wirus najczęściej przenosi się do gospodarstw domowych z lasów.

Do sytuacji odniósł się także lekarz weterynarii Janusz Ciołek. - W bieżącym roku stwierdziliśmy 188 przypadków wirusa ASF. Te przypadki rozlokowane są w powiatach lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, leżajskim, niżańskim i tarnobrzeskim. Jeżeli chodzi o występowanie ognisk – na ten moment jest ich w sumie 11 i dotyczą powiatów lubaczowskiego, przeworskiego i jarosławskiego - przekazał podczas konferencji.

Do tej pory 322 sztuk świń zostało zutylizowanych w ogniskach wirusa w powiatach lubaczowskim, przeworskim, jarosławskim, natomiast 522 z tzw. gospodarstw kontaktowych. Ponadto leśnicy w 2020 roku odnaleźli i zutylizowali ponad 500 padłych dzików.

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

https://www.youtube.com/watch?v=ZIpxXnPSW18

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMateusz Maciejczyk
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do RzeszowaAutor komentarza: CzytelniczkaTreść komentarza: Ktoś wie, gdzie odbędzie się spotkanie w Rzeszowie i o której?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 14:54Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Reklama