Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej.
![Bieszczady. Siarczysty mróz i halo słoneczne [FOTO]](https://static2.halorzeszow.pl/data/wysiwig/extra_images/bieszczady-siarczysty-mroz-i-halo-sloneczne-foto-ZDa7ZA.jpg)
Zdjęcie wykonał pan Kacper Skubisz
Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo.
Wielkość halo określa się na podstawie rozmiarów kątowych. W zależności od punktu obserwacji efekt halo tworzą różne, tego samego kształtu, kryształy w chmurze, oświetlone w ten sam sposób.
Do zjawiska nie sposób się zbliżyć, bo jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km.
Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.
Kolejnym nietypowym zjawiskiem, które miało miejsce w Bieszczadach, był siarczysty mróz. W Smereku zanotowano - 19 stopni Celsjusza!
![Bieszczady. Siarczysty mróz i halo słoneczne [FOTO]](https://static2.halorzeszow.pl/data/wysiwig/extra_images/bieszczady-siarczysty-mroz-i-halo-sloneczne-foto-rfivzZ.jpg)
-19°C Bieszczady, Smerek 02.12.2020r. Przysłał Paweł Majka.
Potwierdzona temperatura w Baligrodzie wyniosła lekko ponad -15°C tej nocy. Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe
![Bieszczady. Siarczysty mróz i halo słoneczne [FOTO]](https://static2.halorzeszow.pl/data/wysiwig/extra_images/bieszczady-siarczysty-mroz-i-halo-sloneczne-foto-rpDylC.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze