Inicjatywa ma na celu poprawę jakości miejskiej zieleni i stworzenie miejsc wypoczynku dla mieszkańców obu miast.
Odnowa parków w Rzeszowie
W Rzeszowie projekt obejmuje dwie lokalizacje: park dworski na osiedlu Słocina oraz park im. W. Szafera przy ul. Powstańców Śląskich. Prace już trwają i obejmują budowę fontanny pływającej na stawie, remont mostków na wyspach, nowe alejki spacerowe i oświetlenie oraz montaż elementów małej architektury, w tym placu zabaw i paneli edukacyjnych.
Planowane są także nasadzenia 30 drzew oraz 300 krzewów, w tym jesionów, kasztanów, topoli, bzów, hortensji i azalii. Zastępca prezydenta Rzeszowa Krzysztof Stańko zapowiadał, że projekt nie tylko poprawi estetykę parków, ale także pozwoli na lepsze zarządzanie zielenią miejską oraz edukację ekologiczną mieszkańców.
- Dbamy o przyrodę i realizujemy wiele projektów jej poświęconych. Ten jest jednym z najbardziej wartościowych. Choć zielenią zarządzamy nieźle, to w przypadku tego projektu mamy nowe wyzwania – zagospodarowanie parku dworskiego i nadanie mu charakteru miejskiego - miejsca, w którym wszyscy mieszkańcy będą mogli wypoczywać - podkreślał zastępca Prezydenta Rzeszowa.
Jakie zmiany czekają Iwano-Frankiwsk?
W ukraińskim mieście również szykują się duże zmiany. Prace obejmują inwentaryzację i oznakowanie drzew oraz utworzenie elektronicznej bazy zieleni miejskiej. Powstanie także duży kompleks zabawowy dla dzieci, a w parkach zostaną zamontowane karmniki dla ptaków oraz domki dla owadów i jeży.
Dla seniorów zostanie przygotowana strefa relaksu, a mieszkańcy będą mogli korzystać z nowoczesnego wybiegu dla psów oraz zmodernizowanego boiska sportowego.
Współpraca miast
Projekt zakłada nie tylko prace infrastrukturalne, ale także edukację i międzynarodową współpracę.
- Po obu stronach granicy w ramach projektu zostaną zorganizowane Międzynarodowe Fora Zieleni, których celem będzie wymiana doświadczeń oraz szereg spotkań studyjnych. Ich uczestnicy zapoznają się z rozwiązaniami opartymi na zasobach przyrody w miastach partnerskich – poinformowała Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska w Urzędzie Miasta Rzeszowa.
Dodatkowo zaplanowano warsztaty dla mieszkańców, a także zajęcia edukacyjne dla dzieci z rzeszowskich przedszkoli i szkół.
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1,16 mln euro, z czego 90% finansowane jest z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Gmina Miasto Rzeszów otrzyma na realizację prac ponad 540 tys. euro.
Napisz komentarz
Komentarze