Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama

Rzeszowska Szkoła Wyższa wzmacnia współpracę z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej

Podziel się
Oceń

Na mocy podpisanego w czwartek porozumienia między WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą a Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej strażnicy graniczni będą m.in. szkolić studentów, a uczelnia będzie promować służbę w tej formacji.
Rzeszowska Szkoła Wyższa wzmacnia współpracę z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej

Autor: Wyższa Szkoła Prawa i Administracji

W czwartek w siedzibie WSPiA porozumienie w tej sprawie podpisali rektor uczelni prof. Jerzy Posłuszny i komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Zybiński.

Prof. Posłuszny podkreślił znaczenie wieloletniego zaangażowania uczelni w kształcenie przyszłych funkcjonariuszy służb mundurowych. Przypomniał, że już od trzydziestu lat WSPiA kształci kadry m.in. dla straży granicznej, czego efektem jest imponująca liczba absolwentów - blisko 400, którzy obecnie pełnią służbę.

Zauważył, że gdy 30 lat temu zaczęła kształcić w Przemyślu funkcjonariuszy straży granicznej i służby celnej, była pierwszą w Polsce uczelnią, która uruchomiła kierunek administracja ze specjalnością celną i specjalnością bezpieczeństwo wewnętrzne.

Rektor podkreślił, że podpisane porozumienie formalizuje dotychczasową współpracę obu instytucji i jednocześnie otwiera kolejny, bardziej intensywny etap współpracy.

Gen. bryg. SG Tomasz Zybiński, zwrócił uwagę, że kluczowym elementem skutecznego działania służb jest inwestowanie w ludzi, ich wiedzę, umiejętności i rozwój zawodowy, a dzięki takim inicjatywom funkcjonariusze mogą podnosić swoje kwalifikacje, co bezpośrednio przekłada się na lepszą realizację powierzonych im zadań.

fot. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji

"Zdajemy sobie sprawę, co oznacza słowo bezpieczeństwo. Aby to bezpieczeństwo mogło funkcjonować, a my podnosili jego poziom, to musimy inwestować w osoby, personel i funkcjonariuszy. Tak, aby nasi funkcjonariusze mogli być jeszcze lepsi i skuteczniejsi" - zaznaczył komendant BiOSG.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zwróciła uwagę, że na Podkarpaciu nie ma problemu z pozyskaniem osób do pracy w służbach mundurowych. "Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że są uczelnie, które kształcą przyszłych pracowników i przekazują wiedzę praktyczną. Takim przykładem jest WSPiA, która zatrudnia wielu tzw. praktyków" – zauważyła wojewoda.

W ramach wydarzenia, adepci kierunków związanych z bezpieczeństwem mogli osobiście porozmawiać z funkcjonariuszami BiOSG, w tym z mundurowymi odpowiedzialnymi za procedurę naboru do służby. Zapoznali się także z wyposażeniem i umundurowaniem wykorzystywanym przez strażników granicznych na Podkarpaciu.

Jak poinformował rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, główne cele porozumienia to współpraca na rzecz edukacji i bezpieczeństwa publicznego.

"Porozumienie będzie bazą do wzmocnienia współpracy i wsparcia w upraktycznianiu edukacji potencjalnych kandydatów do służby, ze szczególnym uwzględnieniem studentów kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne" – wyjaśnił Pawlak.

Rzecznik WSPiA podkreślił, że Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej od lat współpracuje z uczelnią i włącza się w inicjatywy przez nią realizowane. Przypomniał, że przedstawiciele BiOSG dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami uczelni uczestnicząc regularnie w zajęciach dydaktycznych, prelekcjach, wykładach, konferencjach.

fot. Wyższa Szkoła Prawa i Administracji

"Studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne mają z kolei możliwość odbywania praktyk i wizyt studyjnych w Straży Granicznej. Dzięki temu młodzi ludzie otrzymują szansę zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, a także poznają specyfikę pracy w formacjach mundurowych" – wyjaśnił Pawlak.

Przypomniał, że przykładem wieloletniej współpracy z BiOSG jest zaangażowanie formacji w organizację najważniejszego wydarzenia w WSPiA, jakim jest Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa, które co roku gromadzi tysiące młodych ludzi chcących bliżej poznać pracę służb mundurowych i organizacji zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

Kolejnym elementem współpracy jest udostępnianie funkcjonariuszom BiOSG infrastruktury sportowej uczelni w ramach realizowanych zajęć z wychowania fizycznego.(PAP)

api/ jann/

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do RzeszowaAutor komentarza: CzytelniczkaTreść komentarza: Ktoś wie, gdzie odbędzie się spotkanie w Rzeszowie i o której?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 14:54Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
ReklamaAdvertisement
Reklama