Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Powiat Rzeszowski

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko - Rzeszów 2024! [PROGRAM]

Podziel się
Oceń

Już 13 lipca odbędzie się w Rzeszowie uroczysty koncert z okazji 80. urodzin wybitnego polskiego trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, które rozpoczną się już 5 lipca.
Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko - Rzeszów 2024! [PROGRAM]
Wśród licznych występów usłyszymy zespół Kosmonauci.

Źródło: mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

5 lipca, godz. 19:00, Rzeszowskie Piwnice – wernisaż wystawy 

Mikrokosmos Tomasza Stańko  - wystawa fotografii z warszawskiego mieszkania artysty, autorstwa Soni "Kokoshki" Gorczak.

Warszawskie mieszkanie Tomasza Stańko przy ul. Rozbrat od początku lat 80. XX wieku było swoistym mikrokosmosem, miejscem odosobnienia, zadumy, refleksji. Na przestrzeni lat bywało samotnią, w której mierzył się ze swoimi demonami, ale równie często miejscem twórczym będącym świadkiem powstawania wspaniałych kompozycji. To tam bezwzględnymi ćwiczeniami po 12 godzin dziennie Tomasz Stańko odzyskiwał pewność gry po nagłej utracie zębów spowodowanej genetyczną chorobą. Mieszkanie na Rozbrat, kiedyś "Królestwo niebieskie”, czyli dawna siedziba zwierzchników Świadków Jehowy, przez pewien czas było też domem dla kilkunastu egzotycznych ptaków, które Tomasz Stańko hodował w jednym z pokoi i z którymi koegzystował na partnerskich warunkach. Zawsze uwielbiał otaczać się sztuką i obcować z nią. Nie może więc dziwić obecność obrazów, rzeźb czy wysokiej klasy sprzętu audio. To tam zasłuchiwał się na zmianę w symfonii Mahlera i w utworach Jamesa Browna. To tam czytywał Faulknera, Joice`a czy Burroughsa, dosłownie "kreślił" plany na przyszłość w artystyczny sposób szkicując listę rzeczy do zrobienia czy koncertowe programy. 

Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 5-14 lipca w Rzeszowskich Piwnicach. 

6 lipca, godz. 19:00, Rzeszowskie Piwnice – koncert zespołu Kosmonauci

Kosmonauci - młody boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji. Instrumentarium, w skład którego wchodzi saksofon (Miłosz Pieczonka), bas (Bartłomiej Lucjan), wibrafon (Tymon Kosma) i perkusja (Jan Pieniążek) tworzy unikalny styl grupy, balansując pomiędzy emocjonalnymi melodiami a polirytmicznymi strukturami.

mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

21 marca 2024 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu o tytule "Sorry, nie tu". Została wydana nakładem U Jazz Me, czyli sublabelu U Know Me Records. Jest to płyta inauguracyjna sublabel. Warto nadmienić, że cały nakład winyla sprzedał się w preorderze jeszcze przed premierą.

Kosmonauci to zespół, który zagrał koncerty na uznanych polskich festiwalach jazzowych jak Jazz Jantar Festiwal, Bielska Zadymka Jazzowa, Młyn Jazz Festiwal czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie, zyskując sobie przychylność publiczności i krytyków.

Ich koncerty są połączeniem energii oraz świeżości z niezwykłą dojrzałością wynikającą z pasji, jaką jest dla nich muzyka i obcowanie z nią na co dzień. 

7 lipca, godz. 19:00, Rzeszowskie Piwnice – koncert zespołu Horntet

Horntet to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków - absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. 

mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60., który w połączeniu z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace'a Silvera i Theloniousa Monka. 
 

Zespół został doceniony na wielu konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych. 
W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open, w 2021 roku uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a w 2022 roku zespół zdobył tytuł finalisty konkursu 47. Klucz do Kariery w Gorzowie Wlkp. oraz Grand Prix konkursów: Blue Note Poznan Competition, 24. Bielska Zadymka Jazzowa w Katowicach, 58. Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Young Crocus Jazz Contest w Jeleniej Górze. Końcem października 2023 w związku z wygraną w konkursie “Jazzowy Debiut Fonograficzny” (org. NIMiT) nakładem wydawnictwa For Tune ukazała się debiutancka studyjna płyta zespołu pt. “Horntet”, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku - Jazz. 

Zespół został również uznany Nową Nadzieją w ankiecie Jazz Top 2023 czytelników Jazz Forum. W marcu 2024 zespół weźmie udział w prestiżowym European Young Artists’ Jazz Award w Burghausen (Niemcy).

Skład zespołu: Robert Wypasek - saksofon tenorowy i sopranowy, Szymon Ziółkowski - saksofon altowy i sopranowy, Bartłomiej Leśniak – fortepian, Mikołaj Sikora – kontrabas, Piotr Przewoźniak – perkusja

11 lipca, godz. 19:00, scena plenerowa Instytutu Muzyki UR - koncert studentów Instytutu Muzyki dla Tomasza Stańko 

Zaproszenie do współtworzenia Toastu Urodzinowego Dla Tomasza Stańko przyjęli także młodzi muzycy, absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa UR. Koncert odbędzie się na scenie plenerowej Instytutu Muzyki UR. Zespół w składzie: 

  • Patrycja Zawalska – wokal
  • Szymon Lizak - saksofon
  • Dawid Zawalski - fortepian
  • Mateusz Siry - kontrabas
  • Rafał Stępień - perkusja
  • Michał Świerczek - perkusjonalia
  • Łukasz Pachel - fortepian
  • Oliver Monticolo - perkusja
  • Bartłomiej Krawczyk - bas
  • Marcin Stasik – saksofon
  • Łukasz Kuklewicz – saksofon
  •  

13 lipca, godz. 19:00, dziedziniec Zamku Lubomirskich – koncert główny

Wystąpią:

  • Maciej Obara "Bluish Landscapes"
  • Maciej Obara - saksofon
  • Sissel Vera Pettersen - wokal, elektronika
  • Amalia Umeda - skrzypce
  • Anna Szmatoła - wiolonczela
  • Dominik Wania - fortepian
  • Adam Jędrysik - gitara
  • Ingerbrigt Håker Flaten - kontrabas
  • Audun Kleive - perkusja
Maciej Obara, fot. mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

Specjalny projekt stworzony na Toast Urodzinowy 2024 został zainspirowany brzmieniem Skandynawii, której przemożny wpływ odnajdujemy w życiu i twórczości Tomasza Stańko. Dla Macieja Obary lata młodzieńczej inspiracji jego muzyką były realnym, osobistym przeżyciem, po tym jak otrzymał od jazzmana zaproszenie do wspólnych koncertów w międzynarodowym sekstecie z Alexiem Tuomarilą, Jakobem Bro, Joey'em Baronem Andersem Jorminem i Sławomirem Kurkiewiczem. Z kolei współpraca Obary w ramach New Balladyna Quartet czy koncerty Tomasza Stańko i Aukso pozwoliły saksofoniście nawiązać bezpośredni kontakt z muzyką, którą dotychczas znał tylko z nagrań.

Autor projektu mówi: "Skandynawskie inspiracje Stańki stały się drogowskazem w moim artystycznym życiu. Maciej Obara and Bluish Landscapes to swoistego rodzaju synteza moich doświadczeń u jego boku oraz dalsza kontynuacja tej drogi, którą wytyczam już sobie sam. Stańko zawsze postrzegał Skandynawię jako coś wyjątkowego. Uważam, że miał rację. Co ważne, w jego zespołach zawsze dochodziło do fuzji Polaków i Skandynawów. Dla mnie to nieskończone źródło inspiracji, dlatego też muzycy w tym projekcie to najlepsze osobowości obu scen, które zapewne byłyby i Jego wyborem".

Craig Taborn

Artysta wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko w różnych konstelacjach - z Jimem Blackiem, Joey’em Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. Zrobili wspólnie wiele rzeczy. Kilka lat temu pianista tak mówił o trębaczu: "Tomasz sam jest pewnym muzycznym światem. Jego muzyka jest zupełnie inna i domaga się odmiennej formy. Jeśli nie grasz zupełnego free, ogromnie wiele zależy od kompozycji. Kiedy piszę dla trio, tworzę pewną konieczną przestrzeń, architekturę - otwartą, ale niosącą pewną sugestię. Podobnie Tomasz. Bardzo lubię z nim grać. (...) W muzyce Tomasza jest swing".

mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody Craiga Taborna z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin.

Even Rostad "Bluish Landscapes" live remix 

Wschodzący talent w dziedzinie muzyki elektronicznej z Nord-Trøndelag w Norwegii robi znaczące postępy dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu artystycznemu. Styl Røstada charakteryzuje się umiejętnym wykorzystaniem laptopów i urządzeń elektronicznych do improwizacji w czasie rzeczywistym. Takie podejście pozwala mu tworzyć wciągające i stale ewoluujące pejzaże dźwiękowe, wyróżniając go na scenie muzyki elektronicznej.

mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

Kluczowym aspektem artystycznej podróży Røstada jest jego współpraca z cenionymi muzykami. Jego niezwykłe umiejętności remiksowania na żywo wyszły na pierwszy plan podczas występów na festiwalu Punkt w Kristiansand. Tutaj zademonstrował swoje umiejętności, remiksując na żywo utwory Joanny Dudy i Erlenda Apnesetha, a także współpracując z Hamidem Drake'em. Zaangażowanie Røstada w swoją sztukę, w połączeniu z jego bogatym wykształceniem i wspólnymi przedsięwzięciami z innymi artystami, pozycjonuje go jako wpływową i postępową postać w branży muzyki elektronicznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko jest bezpłatny. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: nooo a za pisu to nawet woda była za darmo a teraz będę musiał iść do robotyData dodania komentarza: 01.07.2024, 17:22Źródło komentarza: Rzeszów. Drastyczne podwyżki cen wody i ścieków – mieszkańcy zapłacą rekordowe kwotyAutor komentarza: grzes126Treść komentarza: Witaj dobra zmiano!Data dodania komentarza: 01.07.2024, 09:20Źródło komentarza: Rzeszów. Drastyczne podwyżki cen wody i ścieków – mieszkańcy zapłacą rekordowe kwotyAutor komentarza: śotnATreść komentarza: Nie żebym bronił lekarzy, ale czy ty czytasz ze zrozumieniem? Jest wyraźnie napisane, że lekarz robił zdjęcie z grupą studentów, a kobieta przypadkowo znalazła się w kadrze. Nikt nie stanął i nie zrobił zdjęcia leżącej nagiej pacjentce. Polecam odpuścić jakieś głupkowate teorie i jeszcze raz, powoli przeczytać tekstData dodania komentarza: 01.07.2024, 04:09Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: isgTreść komentarza: W sytuacji propagowania kultu ludobójców na Ukrainie przez państwo ukraińskie i jego elity, oraz w sytuacji, gdy po lasach, polach, rowach Ukrainy leżą do dziś bez pogrzebów dziesiątki tysięcy polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, bo Ukraina nie pozwala ich pochować, mówienie o kontrowersyjności tego pomnika, to prawie jak splunięcie na męczeństwo ofiar uczczonych tym pomnikiem. Jakież skarlenie i skundlenie, skoro tam leżą nasi rodacy bez pogrzebów, ich katom stawia się na Ukrainie pomniki, a tu ktokolwiek śmie martwić się o dobre samopoczucie Ukraińców. Zgroza.Data dodania komentarza: 30.06.2024, 21:18Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jest to możliwe, wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego, nie szarpałbym się na prowadzenie baru, w obecnych czasach. Szkoda miejsca i klimatu, zapiekanki już znikły, teraz rybka znika, na szczęście spokojnie tam blok z widokiem na morze stanie :).Data dodania komentarza: 30.06.2024, 19:05Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w RzeszowieAutor komentarza: Zibi galagaherTreść komentarza: To taki przypadek że akurat teraz zamyka się ten bar? Dostali prognozy za prąd i gaz?Data dodania komentarza: 28.06.2024, 18:02Źródło komentarza: Zamknięcie się kultowego ,,Baru Rybka'' w Rzeszowie
Reklama
Reklama
Reklama