Pomnik jest dziełem wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, który pochodzi z Ulanowa. Artysta ten, znany ze swoich licznych prac w Polsce i za granicą, zaprojektował monument na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Projekt Pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej powstał w 2017 roku i od samego początku budził wielkie zainteresowanie ze względu na swoją monumentalność i głęboką symbolikę.
Kontrowersyjny pomnik
Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika jest Zbigniew Walczak, wójt gminy Jarocin. W komitecie honorowym zasiadają m.in. nieżyjący już ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski czy prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Zapałowski.
Do komitetu honorowego należy również Lucyna Kulińska, która w wywiadzie dla telewizji wRealu24 wyraziła sprzeciw wobec udzielania Ukrainie broni, twierdząc, że może ona zostać użyta przeciwko Polsce.
WIDEO:
Monument ma 14 metrów wysokości i waży 14 ton. Jego forma to potężny orzeł, symbolizujący Polskę, z wyciętym krzyżem w centrum, w którym znajduje się trójząb – godło Ukrainy – na który nabite jest dziecko. U podstawy pomnika znajduje się dramatyczna scena rodziny stojącej w płomieniach, co nawiązuje do brutalnych mordów dokonywanych przez Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach. Na skrzydłach orła umieszczone są nazwy miejscowości, w których doszło do tych tragicznych wydarzeń.
ZDJĘCIA Z MONTAŻU POMNIKA:
Niektórzy uważają, że jest to ważny symbol upamiętniający ofiary Rzezi Wołyńskiej, inni krytykują jego drastyczną formę i obawiają się, że może ona eskalować napięcia polsko-ukraińskie.
Warto również wspomnieć, że budowa pomnika wzbudziła kontrowersje natury prawnej. W 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił decyzję o budowie, wskazując na brak wymaganych opinii. Inwestycja została jednak wznowiona po tym, jak nadzór budowlany wydał pozwolenie na budowę.
Pomnik stoi tuż przy drodze ekspresowej S19.
Rzeź Wołyńska, znana także jako Zbrodnie Wołyńskie, miała miejsce podczas II wojny światowej, w latach 1943-1944. Była to seria masowych mordów ludności polskiej przeprowadzonych przez ukraińskie nacjonalistyczne formacje, głównie przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Szacuje się, że w wyniku tych wydarzeń zginęło od 40 do 60 tysięcy Polaków, a niektóre szacunki mówią nawet o liczbach przekraczających 100 tysięcy. Mordy te były częścią szerszej kampanii czystek etnicznych mających na celu usunięcie ludności polskiej z terenów Wołynia i Galicji Wschodniej.
Ukraina potępiła Rzeź Wołyńską, ale nigdy nie przeprosiła za to dramatyczne wydarzenie.
Napisz komentarz
Komentarze