W sobotni (25 maja) wieczór w cerkwi pw. Przeniesienia relikwii Św. Mikołaja rozbrzmiały pierwsze pieśni, jednak zanim to, już o godzinie 13 grupa chętnych wzięła udział w warsztatach krywulki. Podążając za instrukcjami Anny Dobrowolskiej oraz jej córki uczestnicy mogli stworzyć wyjątkowe naszyjniki i bransoletki. Sama prowadząca podkreślała, że trafiła jej się zdolna grupa.
Po warsztatach przyszedł czas na wspomnianą już Weczirnię (nieszpory), a następnie na przygotowaną na ten dzień część artystyczną oraz wydarzenia towarzyszące. Na scenie wystąpili zespół Krajka (z Przemyśla) i Kapela znad Osławy. Goście mogli w tym czasie obejrzeć wystawę „Olchowiec w fotografii Stanisława Krycińskiego”, posłuchać panelu Ireny Wielochy pt. „Twoje życie należy do ciebie – bez względu na wiek” oraz Grzegorza Suchanicza pt. „Łemkowska genealogia”, a także wziąć udział w konkursie „Karaoke po łemkowsku”. Wieczór zakończył się zabawą z zespołem Lemkus, który grał do ok. pierwszej godziny.
Zobacz fotorelację z tego dwudniowego wydarzenia:
Niedzielę (26 maja), tradycyjnie już, rozpoczęła uroczysta liturgia w obrządku greckokatolickim z procesją wokół olchowieckiej cerkwi. Po zakończonym nabożeństwie goście przeszli na plac za Domem Ludowym, gdzie czekała na nich prawdziwa uczta dla ducha i ciała. Występy muzyków poprzeplatane były tradycyjnymi tańcami. Na scenie wystąpili: Arkan, Lemkus, Pozberanci, Lemkiwskyj Perstenyk, Tereściacy, Kapela spod Rubani i Łęczanie. Także na ten dzień organizatorzy przygotowali dodatkowe segmenty. Goście mogli obejrzeć wystawę „Łemkowszczyzna – tradycja cyrylicą pisana”, którą prowadziła dr Anna Barnat. Na tę okazję jedna z sal olchowieckiego Domu Ludowego stała się kinem, gdzie odbywał się pokaz filmów edukacyjnych o Łemkach. Pomiędzy występami na scenie omiała miejsce również prezentacja najnowszej książki Wasyla Bawolaka pt. „Łemkowskie piosenki ze Świątkowej Wielkiej”. Nie zabrakło też kramów ze swojskim jadłem, rękodziełem, literaturą czy innymi pamiątkami.
Gośćmi honorowymi tegorocznego Kermeszu byli m.in. doradca społeczny Ministra Obrony Narodowej, Wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza – dr n. med. Dariusz Sobieraj czy Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych – Małgorzata Majka-Onyszkiewicz oraz radni do powiatu krośnieńskiego i przedstawiciele władz lokalnych.
Organizatorzy Kermeszu już teraz zapraszają na kolejną edycję tego wyjątkowego wydarzenia, która odbędzie się w przyszłym roku.
Łemkowski Kermesz w Olchowcu to nie tylko impreza rozrywkowa, ale przede wszystkim wydarzenie kultywujące pamięć i tożsamość łemkowskiej społeczności. To wyjątkowa okazja do poznania bogatej kultury i tradycji tej niewielkiej grupy etnicznej, zamieszkującej od wieków tereny pogranicza polsko-słowackiego.
Coroczne święto organizowane jest w Olchowcu od 1991 roku w weekend najbliższy dacie 22 maja, czyli święta Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry do Bari. Wydarzenie to nawiązuje do tradycji odpustów odbywających się w miejscowej cerkwi przed II wojną światową. Święto zostało przywrócone w ramach projektu pod nazwą „Powroty do tradycji” z inicjatywy Tadeusza Kiełbasińskiego, Andrzeja Wielochy i Towarzystwa Karpackiego oraz Rady Parafialnej. W realizacji pomogli wtedy również ówcześni sołtys i proboszcz.
Sukces reaktywacji święta widać po dzień dzisiejszy. Mieszkańcy wsi z pomocą Zjednoczenia Łemków organizują odpust cerkiewny w formie festynu, któremu towarzyszy nabożeństwo, procesja wokół miejscowej cerkwi i program artystyczny. Wydarzeniu towarzyszą m.in.: spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, pokazy dotyczące łemkowskiego folkloru i konkursy.
Napisz komentarz
Komentarze