Ubezpieczenia grupowe to szybki i łatwy sposób na zadbanie o finanse w razie wypadku, choroby czy śmierci. Wszystkie formalności załatwia się przez pracodawcę – taka polisa kierowana jest bowiem przede wszystkim do pracowników firm. Jedną z głównych zalet takiej polisy jest bardzo niska składka. Czy w związku z tym można liczyć na wysokie odszkodowanie? Wyjaśniamy.
Ubezpieczenia grupowe – czym są i kogo obejmują?
Ubezpieczenia grupowe kierowane są do większej grupy osób, najczęściej pracujących w jednym zakładzie albo firmie. Zdarza się również, że taką polisę proponuje swoim klientom przedstawiciel sieci telefonii komórkowej albo bank – na przykład, gdy starasz się o kartę kredytową. Grupowa polisa jest przygotowywana przez towarzystwo ubezpieczeniowe tak, aby uwzględnić potrzeby zróżnicowanej grupy osób – w różnym wieku i o różnych możliwościach finansowych. Z tego względu składki, które należy opłacać co miesiąc, są niewysokie. Jednym słowem - pracownicze ubezpieczenie grupowe to sposób na niedrogie ubezpieczenie i szeroką ochronę.
Coraz częściej polisa pracownicza wpisana jest w podstawowy pakiet benefitów – obok karty sportowej czy dopłat do posiłków w stołówce firmowej. Wówczas nie opłacasz jej z własnego wynagrodzenia, ale robi to pracodawca.
Co obejmuje grupowe ubezpieczenie?
Pracownicze ubezpieczenie grupowe obejmuje z reguły bardzo wiele sytuacji – musi bowiem być dostosowane do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset osób. W jakich sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie z tytułu grupowej polisy? Najczęściej obejmuje takie przypadki jak:
- śmierć osoby ubezpieczonej,
- śmierć bliskich osób,
- poważna choroba,
- specjalistyczne leczenie,
- pobyt w szpitalu,
- nieszczęśliwy wypadek,
- nieszczęśliwy wypadek w pracy.
Uwaga! Polisa grupowa, choć obejmuje szeroki zakres ochrony, jest w gruncie rzeczy bardzo ogólna – nie ma w swoim zakresie specyficznych ryzyk, związanych na przykład z ekstremalnym hobby. Jeśli więc uprawiasz wspinaczkę, skaczesz ze spadochronem czy biegasz w ultramaratonach – warto wybrać zindywidualizowaną polisę.
W jaki sposób ubezpieczyć się grupowo?
Grupowa polisa na życie to bardzo chętnie wybierana opcja głównie ze względu na ograniczone do minimum formalności. Towarzystwo ubezpieczeniowe, które będzie najbardziej odpowiednie dla pracowników, wybiera pracodawca. Obsługą całej procedury zajmuje się dział kadr i płac w firmie. Wystarczy zgłosić chęć przystąpienia do grupowego ubezpieczenia i gotowe.
Opcję grupowego ubezpieczenia daje czasem także operator telefonii komórkowej albo bank – można o to zapytać przedłużając umowę czy starając się o kredyt. Często warunki takiego ubezpieczenia są naprawdę korzystne!
Czy warto wykupić polisę grupową? Zalety i wady rozwiązania
Czy polisa na życie kupiona w miejscu pracy to dobre rozwiązanie? Do jego zalet należą:
- niskie składki – ubezpieczenie, które ma objąć kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osób musi być dostosowane do możliwości finansowych każdej osoby, dlatego zwykle składka jest niska i nie przekraczaj 30-50 złotych,
- minimum formalności – wszystkie sprawy związane z pracowniczym ubezpieczeniem załatwiane są przez dział kadr i płac, nie musisz więc o nic się martwić,
- wygoda – nie tracisz czasu na szukanie najlepszej oferty ubezpieczenia, a składka jest odprowadzana z twojego wynagrodzenia automatycznie.
Grupowa polisa wydaje się być idealną opcją dla każdego pracownika. Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Niestety, tak. Największym minusem grupowych ubezpieczeń jest niewysoka (w porównaniu z polisą indywidualną) kwota ewentualnego odszkodowania. W przypadku ofert indywidualnych można uzyskać nawet 2 miliony złotych świadczenia, podczas gdy polisa grupowa to maksymalnie 300 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, na jaką wysokość została ustalona suma ubezpieczenia.
Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne – co wybrać?
Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne – która opcja sprawdzi się lepiej w twoim przypadku? Jeśli:
- nie masz czasu przeglądać ofert wielu ubezpieczycieli,
- nie przepadasz za załatwianiem formalności,
- nie chcesz płacić wysokiej miesięcznej składki,
- chcesz mieć pewność wypłaty odszkodowania w razie trudnej sytuacji,
polisa grupowa w pracy będzie rozwiązaniem dla ciebie.
Jeżeli chcesz otrzymać bardziej zindywidualizowany pakiet ochrony, np. poszerzony o sporty wysokiego ryzyka albo wyższą gwarantowaną sumę odszkodowania – zdecyduj się na polisę indywidualną. Gdzie znaleźć najbardziej korzystną? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń: https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator.
Polisa grupowa ma sporo zalet, ale i jedną główną wadę – niewysokie świadczenia w przypadku choroby, wypadku czy śmierci. Jedno jest pewne – ubezpieczenie na życie trzeba mieć. Jeśli nie masz obecnie możliwości wykupienia droższej opcji, postaw na tanią i bezpieczną polisę grupową.
Napisz komentarz
Komentarze