Przy ulicy Przemysłowej w Rzeszowie znajduje się oddział Podkarpackiego Urzędu Celnego w Przemyślu. To tutaj kierowcy, głównie samochodów ciężarowych, oczekują na kontrolę celno-skarbową. Niekiedy czynności prowadzone przez celników wymagają czasu, więc kierowcy, wykorzystując kilka chwil na przerwę, chcą skorzystać z sanitariatów i łazienek.
Niestety budynek na Przemysłowej ma już za sobą dobre lata świetlności. Dziś zdecydowanie odbiega od standardu nowoczesnego miejsca pracy urzędników i obsługi petentów. - Brak jest sanitariatów (toalet i pryszniców), brak parkingu, a budynek wygląda, jakby miał się zawalić, wszędzie brudno i obskurnie - alarmuje w mailu do naszej redakcji pan Paweł, który dodaje, że "nie przystoi miastu wojewódzkiemu posiadać takiego budynku, do którego przyjeżdżają kierowcy z całego świata się odprawiać".
Do Rzeszowa przyjeżdżają kierowcy z całego świata
Kontrola celna polega na sprawdzeniu przestrzegania przepisów prawa przez zobowiązane do tego osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, niemające osobowości prawnej w zakresie, m.in. prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym Unii Europejskiej a państwami trzecimi, w szczególności przepisów dotyczących towarów objętych ograniczeniami lub zakazami. Stąd na Przemysłową pod oddział Podkarpackiego Urzędu Celnego, podjeżdżają kierowcy praktycznie z całej Europy. - Poza polskimi kierowcami i ukraińskimi, często bywają tutaj przewoźnicy z Turcji czy nawet Azji, którzy mówią oni wprost, że jest to najbrzydszy budynek celny, w jakim byli w całej Europie - pisze pan Paweł.
Czy Rzeszów doczeka się modernizacji lub budowy nowego budynku oddziału celnego?
Izba Administracji Skarbowej, która zarządza budynkami urzędów celnych, zapowiada, że podjęła starania i uzyskała akceptację wniosku na realizację budowy placu odpraw wraz z infrastrukturą dla samochodów ciężarowych w Oddziale Celnym w Rzeszowie.
- Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2024-2025 z podziałem na etapy. W pierwszym etapie zaplanowane zostało wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Drugi etap zakłada wykonanie prac budowlanych i instalacyjnych polegających m.in. na modernizacji placu odpraw, ułożeniu nowej nawierzchni dla samochodów ciężarowych i osobowych wraz z oznakowaniem dla prawidłowej organizacji ruchu - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
W ramach prac zakładany jest także montaż nowego, oszczędnego zewnętrznego oświetlenia placu i parkingu. Inwestycja Izby Administracji Skarbowej przewiduje także budowę budynku socjalnego dla kierowców oczekujących na odprawę, portierni z funkcją biurową, odpowiedniej infrastruktury celnej (m.in. waga, rampa itp.) oraz zadaszenia miejsca odpraw w postaci stalowej otwartej wiaty.
Napisz komentarz
Komentarze