Wsparcie z tego programu jest przeznaczone dla budownictwa wielomieszkaniowego, ale nie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W przypadku Rzeszowa pozwoli to sięgnąć po dotację około 300 właścicielom mieszkań, na przykład w starszych kamienicach w centrum miasta, ogrzewanych kotłami na paliwa stałe.
Szczegóły i zasady działania programu miasto opublikuje po uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu.
Jednocześnie Rzeszów przystępuje także do rządowego programu STOP SMOG, którego celem jest realizacja przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Mają one polegać na wymianie urządzeń lub systemów grzewczych ogrzewających budynki jednorodzinne, albo urządzeń lub systemów grzewczych podgrzewających wodę użytkową w tych budynkach. Celem zmian ma być spełnienie standardów niskoemisyjnych, a także zmniejszenie zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na ciepło grzewcze.
W przypadku tego programu na pomoc będą mogły liczyć osoby najbiedniejsze, zagrożone lub dotknięte ubóstwem energetycznym. W przypadku pojedynczej nieruchomości koszt zadań, na które będzie można wnioskować o pieniądze będzie mógł wynieść maksymalnie 53 tysiące złotych. Zasady programu przewidują całościowe sfinansowanie inwestycji przez pieniądze rządowe oraz z budżetu miasta.
Program STOP SMOG ma być realizowany w Rzeszowie przez trzy lata. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony nabór dla mieszkańców, a szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.
Napisz komentarz
Komentarze