W sobotę 11 stycznia polityczki Lewicy zainaugurowały powstanie stowarzyszenia "Wspólne Jutro". W jego skład wchodzi Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu i kandydatka Lewicy na prezydenta, senatorka Anna Górska oraz posłanki - Daria Gosek-Popiołek, Dorota Olko i Joanna Wicha. Znalazły się w nim radne Warszawy, Martyna Jałoszyńska i Zofia Smełka-Leszczyńska oraz radni dzielnicowi z Warszawy i innych miast.
- Naszym celem jest budowa państwa, które dba o najsłabszych, które stawia sobie ambitne cele rozwojowe, które troszczy się o klimat i prawa człowieka - zapowiadała Gosek-Popiołek. - Wspólne Jutro chce być przestrzenią otwartą na swobodną wymianę myśli, działanie ponad podziałami, rozwiązywanie konkretnych spraw, codziennych spraw milionów Polaków i Polek.
Jak wyjaśniała Martyna Jałoszyńska, polityczki zdecydowały się na założenie stowarzyszenia, bo interesuje je działalność szersza niż partii politycznych. - Chcemy działać nie tylko w parlamencie i w samorządach, ale także w przestrzeni edukacyjnej i naukowej, chcemy bliskiej współpracy i wymiany wiedzy ze związkami zawodowymi, z ruchami społecznymi i lokalnymi społecznościami - mówiła.
- Szczerze kibicuję inicjatywie Wspólne Jutro, gdyż każda inicjatywa po lewej stronie to szansa na przesunięcie Polski na dobrą, progresywną stronę mocy. Posłanka z Krakowa, Daria Gosek-Popiołek od lat wspiera pracowników, inicjatywy ekologiczne i organizacje pozarządowe na Podkarpaciu. Liczę na owocną współpracę z stowarzyszeniem przy organizowaniu wydarzeń na rzecz demokratycznej, równościowej i opiekuńczej Polski - komentuje dla Halo Rzeszów Patrycja Pawlak-Kamińska z rzeszowskiej Nowej Lewicy.
Z okazji inauguracji stowarzyszenia odbyły się dwie dyskusje panelowe. W pierwszej z nich, pt. "Polska na pokolenia i dla pokoleń" udział wzięły Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek i ministra Dziemianowicz - Bąk oraz wicepremier Krzysztof Gawkowski. Polityczki rozmawiały o możliwych rozwiązaniach kryzysu mieszkaniowego i ograniczonych możliwościach awansu społecznego w Polsce. Drugi panel miał charakter bardziej naukowy, uczestniczyli w nim prof. Zofia Łapniewska, dr Janina Petelczyc i Hubert Stojanowski. Ekonomiści wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób przekierować owoce wzrostu gospodarczego na dobrobyt rodzin i lepszą sytuację ekonomiczną gospodarstw domowych.
Napisz komentarz
Komentarze