Wcześniejsze badania pokazały, że co najmniej 25 proc., a być może nawet 80 proc., osób zarażonych SARS-CoV-2 może nie odczuwać żadnych objawów. W porównaniu z innymi wariantami Omikron jeszcze częściej wiąże się z zakażeniem skąpoobjawowym oraz z ogólnie mniej poważnymi objawami, które przeważnie nie wykraczają poza zmęczenie, kaszel, ból głowy, ból gardła i katar.
Do badania naukowcy wykorzystali próbki krwi zebrane od pracowników ochrony zdrowia oraz pacjentów; łącznie było to 2479 osób. Dysponowali zarówno próbkami z początków pandemii, jak i czasów, w których zaczął dominować Omikron.
Dzięki testom badającym poziomy przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 zidentyfikowali 210 osób zakażonych Omikronem.
Gdzie wykonać badania profilaktyczne w Rzeszowie?
Następnie poprosili uczestników badania o przedstawienie aktualnych informacji o stanie swego zdrowia (za pośrednictwem ankiet i wywiadów). Okazało się, że tylko 44 proc. uczestników z przeciwciałami przeciw wariantowi Omikron miało świadomość zakażenia wirusem. Większość (56 proc.) nie wiedziała o niedawno przebytej infekcji COVID-19. Spośród osób z tej ostatniej grupy tylko 10 proc. odczuwało jakiekolwiek objawy, które jednak mylnie przypisywały je zwykłemu przeziębieniu lub innej infekcji.
Zdaniem autorów publikacji podobne badanie należy przeprowadzić na większej grupie, zróżnicowanej pod względem etnicznym i demograficznym, aby dowiedzieć się, czy jakieś konkretne czynniki są związane z brakiem świadomości infekcji.
Teraz ten sam zespół planuje zbadać wzorce i predyktory reinfekcji oraz ich potencjał w budowaniu długotrwałej odporności na SARS-CoV-2. Oprócz zwiększania świadomości informacje te mogą pomóc ludziom zarządzać ich indywidualnym ryzykiem. (PAP)
Katarzyna Czechowicz
Napisz komentarz
Komentarze