Program koncertu został starannie skomponowany wokół muzycznych inspiracji hiszpańskich i latynoamerykańskich. Usłyszymy dzieła Gershwina, Lalo i Ravela, które przeniosą słuchaczy w fascynujący świat południowych rytmów i melodii.
Egzotyczne brzmienia
Koncert otworzy "Uwertura kubańska" George'a Gershwina, powstała pod wpływem wakacyjnego pobytu kompozytora w Hawanie w 1932 roku. To energetyczne dzieło, wykorzystujące kubańskie instrumenty perkusyjne, początkowo nosiło tytuł "Rumba" i miało oddawać istotę karaibskich tańców. W programie znajdą się również utwory o wyraźnych wpływach hiszpańskich - "Symfonia hiszpańska d-moll op. 21" Édouarda Lalo oraz "Rapsodia hiszpańska" i "La valse" Maurice'a Ravela.
Mistrzowskie wykonanie
Partie solowe w "Symfonii hiszpańskiej" wykona Jakub Jakowicz - wybitny polski skrzypek, koncertujący od 11. roku życia. Artysta ma na swoim koncie występy z najważniejszymi orkiestrami świata, w tym z Filharmonikami Monachijskimi, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji czy Royal Stockholm Philharmonic. Jest laureatem prestiżowych nagród, w tym "Paszportu Polityki" i dwukrotnie "Fryderyka".
Młody talent za pulpitem
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pokieruje Szymon Naściszewski - utalentowany dyrygent młodego pokolenia, który swoją muzyczną drogę rozpoczynał jako skrzypek. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował w klasie skrzypiec właśnie pod kierunkiem Jakuba Jakowicza. Dyrygentury uczył się u Łukasza Borowicza w krakowskiej Akademii Muzycznej.
Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni
Szczególnie interesująco zapowiada się druga część koncertu, w której zabrzmi "Rapsodia hiszpańska" - pierwsze poważne dzieło orkiestrowe Ravela, składające się z czterech części: Preludium do nocy, Malagueña, Habanera i Feria. Wieczór zwieńczy zagadkowa kompozycja "La valse", którą sam Ravel opisywał jako "apoteozę walca wiedeńskiego". Utwór przenosi słuchaczy do cesarskiego pałacu około 1855 roku, gdzie przez mgłę można dostrzec wirujące w tańcu pary.
Niezwykłe połączenie artystów
Ten koncert to wyjątkowe spotkanie mistrza i ucznia. Jakub Jakowicz, obecnie profesor UMFC w Warszawie i AM w Katowicach, był nauczycielem Szymona Naściszewskiego. Dziś młody dyrygent, mający już na koncie współpracę z czołowymi polskimi orkiestrami i udział w prestiżowych konkursach, stanie za pulpitem, by partnerować swojemu mentorowi.
Napisz komentarz
Komentarze